Denník N

Danko už opäť predvádza svoj nevkus. A bude to ešte horšie

Andrej Danko. Foto - TASR
Andrej Danko. Foto – TASR

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Autor je publicista

Dajme góly človeku ako len človek človeku. Tento vtipný nápis pripomínajúci Dankov rétorický skvost sme videli v máji 2017 v hokejovom hľadisku v Kolíne nad Rýnom počas majstrovstiev sveta. Predsedu SNS to trápiť nemuselo, lebo – parafrázujúc jeho niekdajšie slová – jeho voliči nie sú na hokeji, oni sú v regióne.

Dnes si na to už sotvakto spomenie. Podobne ako na to, keď Danko ako predseda parlamentu daroval zahraničným hosťom gýčové figúrky na úrovni púťových atrakcií. Popri iných reáliách slovenskej politiky to bola banalita. Dankov nevkusný výber darov pre účastníkov stretnutia predsedov parlamentov bol len iným prejavom tej úrovne, o ktorej svedčí aj jeho slovný prejav.

Vkus ako subjektívnu schopnosť najčastejšie vnímame v estetickej rovine. Vkus však nie je len čisto estetickou kategóriou. Presahuje rovinu estetiky a naznačuje aj čosi viac. V dejinách filozofie reflektovali diskusie na túto tému aj skúsenosť, že dobrý alebo zlý vkus sa prejavuje aj v spôsobe správania, čo má potom ďalšie dôsledky. Diskusie o vkuse poukazovali aj na to, že dobrý vkus môže prispieť ku kultivovaniu spoločnosti, no zlý vkus môže viesť až k deformáciám hodnôt a spoločenskej i kultúrnej reality, ba niekedy až k ohrozeniam spoločnosti.

Pred štyrmi storočiami španielsky filozof Baltasar Gracián hovoril o súvislosti medzi vkusom a schopnosťou orientovať sa v spoločnosti i politike. Francúzski morálni filozofi pripomínali, že vkus má aj morálny rozmer. V Taliansku dokonca existovala Akadémia dobrého vkusu. Napokon Friedrich Schiller poukázal na to, že vkus pripravuje fungovanie morálky v spoločnosti i politike. Ide o normatívny súlad medzi tým, čo je esteticky pekné (vkusné), morálne dobré a politicky správne, pričom tento súlad spočíva v slobodnom rozhodnutí človeka.

Vkus tak nie je len estetická črta. Je súčasťou osobnostnej výbavy. Presahuje

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Andrej Danko

SNS

Komentáre

Teraz najčítanejšie