Denník N

Výtvarník Ivan Csudai už na VŠVU neučí. Ako sa škola vyrovnala s kauzou nevhodného správania

Maliar Ivan Csudai na otvorení svojej výstavy v roku 2017. Foto - TASR
Maliar Ivan Csudai na otvorení svojej výstavy v roku 2017. Foto – TASR

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Vysoká škola výtvarných umení v Bratislave začala nový akademický rok s dôležitou zmenou.

Výtvarník a profesor Ivan Csudai po viac ako dvadsiatich rokoch už nevedie ateliér maľby a nemá ani žiadne iné pracovné záväzky so školou.

Ide o výsledok niekoľkoročného procesu, ktorý otvorili bývalé študentky jeho ateliéru, keď verejne upozorňovali, že v ateliéri dochádzalo zo strany pedagóga k dlhoročnému nevhodnému správaniu, šikane a ponižovaniu, za čo sa rektorka školy Bohunka Koklesová vlani ospravedlnila.

V prostredí slovenských vysokých škôl ide o pozitívny precedens, ako sa škola dokázala s prípadom obvinení spadajúcich pod sexuálne obťažovanie vyrovnať, a môže byť aj inšpiráciou v tom, aké preventívne opatrenia a nástroje na školách zaviesť.

Vedenie školy ani samotný Csudai nechceli odchod zo školy a riešenie prípadu komentovať.

Ivan Csudai pritom nie je jediným pedagógom, s ktorým sa vedenie školy v lete rozlúčilo.

Nešlo o pomstu, hovorí Šáteková

„Ísť s traumatizujúcou skúsenosťou na svetlo sveta bolo ako rýpať sa v starých ranách, o ktorých som myslela, že sú zahojené a vyliečené. No neboli,“ hovorí vizuálna umelkyňa Ivana Šáteková, ktorá ako jedna z prvých prehovorila o šikane a osobných útokoch pedagóga.

Dlhšie sa o nich vedelo iba v kuloároch, verejným sa tento prípad stal v roku 2018 na sociálnych sieťach, kde

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Školstvo

Životy žien

Kultúra, Slovensko

Teraz najčítanejšie