Denník N

Chcete založiť komunitnú záhradku či usporiadať akciu? Mesto vám pomôže bez papierovačiek a požičia aj stoličky

Neformálna iniciatíva Kopec susedov organizuje podujatia v parku Belopotockého. Foto: Igor Kocian
Neformálna iniciatíva Kopec susedov organizuje podujatia v parku Belopotockého. Foto: Igor Kocian

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Tento text vyšiel v spolupráci s ctzn.sk Platformou o ľuďoch a mestách.
Autorka je špecialistka na participatívne plánovanie Sekcie mestských štúdií
a participácie
Metropolitného inštitútu Bratislavy.

Živé komunity sú základom pre živé mestá. Niekedy nahrádzajú úlohu samosprávy, často to však robia len zdola, organicky. Samosprávy preto disponujú rôznymi nástrojmi podpory komunitného rozvoja, ktoré sa oplatí využiť.

Aké komunity pôsobia v Bratislave a ako ich podporuje mesto?

Nové komunitné centrum Prügerka funguje ako samoobsluha 

Prvých návštevníkov privítalo Komunitné centrum Prügerka 10. augusta. Zatiaľ funguje sezónne a pre verejnosť je otvorené do októbra.

„Konečne sa Bratislava približuje k vyspelým krajinám,“ zhodnotila návštevníčka centra, ktorá si prišla pozrieť priestory. Ak by to vyšlo, chcela by tu organizovať stretnutia pre zdravotne znevýhodnených. Oceňuje sociálny rozmer projektu a dojala ju samoobslužná kuchynka plná erárneho riadu.

V tomto prípade mesto výnimočne ponúklo zrekonštruovaný priestor v Prüger-Wallnerovej záhrade z 19. storočia. Záhrada dlhodobo pustla dovtedy, keď v roku 2013 organizácia Národný Trust, n. o., začala robiť dobrovoľnícke aktivity v spolupráci s mestskou časťou Staré Mesto.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Bratislava

Samosprávy

Slovensko

Teraz najčítanejšie