Denník N

Svetový newsfilter: Izrael sa môže dopustiť obrovskej chyby, varujú experti

Izraelskí vojaci. Foto - TASR/AP
Izraelskí vojaci. Foto – TASR/AP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

na krajinu sa v zahraničí pozerajú nielen na základe domácich udalostí, ale aj podľa toho, s kým sa jej lídri rozprávajú a stretávajú v zahraničí. A koho podporujú alebo, naopak, kritizujú.

Slovensko po zmene vlády už verejne oznámilo, že Ukrajine nebude pomáhať vojensky, ale len humanitárne.

Končíme s podporou, ktorá nám vo svetovom meradle nielen pomohla budovať lepšie meno, ale bola aj logickým krokom, ktorý má prispieť k ochrane suverenity susedného štátu.

Naši spojenci si to pozorne zapísali a sledujú, čo bude nasledovať. Kritika ruského režimu za zabíjanie na Ukrajine to zrejme nebude.


Ázia: Izrael sa môže dopustiť obrovskej chyby

Benjamin Netanjahu v stredu potvrdil, že Izrael chystá pozemnú inváziu do Pásma Gazy. Cieľom je zničiť Hamas a oslobodiť rukojemníkov, ktorých toto palestínske hnutie zajalo.

Aký je kontext: Keď sa Hamas infiltroval na izraelské územie a rozpútal tam teror proti civilistom, mnohí svetoví lídri aj tradiční kritici Izraela zdôrazňovali jeho právo na sebaobranu.

Odvtedy však prešli viac než dva týždne a slovami časopisu Economist Izraelu sa pomaly zatvára okno legitimity. V posledných dňoch celý svet sleduje, ako izraelská armáda zasahuje stovky cieľov v Pásme Gazy, v dôsledku čoho zomiera aj množstvo civilistov.

Aj v kontexte správ, ako v Gaze vzhľadom na nedostatok elektriny prestávajú fungovať nemocnice, sa svetová mienka otáča v neprospech Izraela. Viacerí komentátori aj preto otvorene varujú pred rozpútaním pozemnej ofenzívy.

O čo ide: Ako jeden z prvých to urobil rešpektovaný komentátor Thomas Friedman, ktorý ešte minulý týždeň napísal, že ofenzíva sa môže vypomstiť Izraelu aj Spojeným štátom. Základ podľa neho je, aby z útoku

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Donald Trump

Izraelsko-palestínsky konflikt

Svetový newsfilter

Vladimir Putin

Vojna na Ukrajine

Svet

Teraz najčítanejšie