Denník N

Ako Trumpov človek chcel zvrátiť výsledky volieb. Kto je nový líder snemovne (profil týždňa)

Ilustrácia - Midjourney
Ilustrácia – Midjourney

Mike Johnson bojuje proti právam LGBTI+ ľudí, odmieta právo na interrupciu, spochybňuje klimatickú krízu aj výsledky posledných prezidentských volieb. Opakovane hlasoval proti pomoci Ukrajine.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Zatiaľ čo vláda Joea Bidena v posledných dňoch riešila eskalujúcu situáciu na Blízkom východe a prebiehajúcu ruskú vojnu proti Ukrajine, americký kongres bol paralyzovaný.

Po tom, čo skupina ultrakonzervatívcov začiatkom októbra odvolala Kevina McCarthyho, snemovňa reprezentantov nemala tri týždne predsedu. Nemohla tak prijímať žiadne zákony a okrem iného ani schváliť balík na pomoc Ukrajine či Izraelu.

Chaos sa skončil až v stredu, keď sa republikáni, ktorí majú v snemovni tesnú väčšinu, konečne dohodli na spoločnom kandidátovi. Je ním pomerne málo známy Mike Johnson zo severnej časti štátu Louisiana, ktorému sa podarilo zjednotiť umiernenejšie aj krajne pravicové krídlo svojej strany.

Architekt Trumpovej snahy o prevrat

Johnson v úvodnom prejave po zvolení uznal, že republikáni v posledných týždňoch nepôsobili jednotne. „Demokracia je niekedy chaotická, ale taký je náš politický systém,“ vyhlásil.

Paradoxom je, že Johnson v posledných rokoch aktívne bojoval proti základnému pilieru demokracie, a to slobodným a férovým voľbám. Nielenže pred tromi rokmi odmietol uznať Joea Bidena za legitímneho prezidenta, ale dokonca patril medzi hlavných strojcov plánu Donalda Trumpa zvrátiť výsledok volieb.

Práve Johnson prišiel s argumentom, ktorý si následne osvojila prakticky celá Republikánska strana: tvrdil, že výsledky z roku 2020 neboli platné, pretože

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Donald Trump

Profil týždňa

Svet

Teraz najčítanejšie