Denník N

Parkovací systém v Bratislave je v mínuse, dôvodom sú počiatočné náklady

Ilustračná fotka rokovania bratislavského mestského zastupiteľstva. Foto - Magistrát hl. mesta
Ilustračná fotka rokovania bratislavského mestského zastupiteľstva. Foto – Magistrát hl. mesta

Výber bodov prerokovaných na zasadnutí mestského zastupiteľstva Bratislavy vo štvrtok 26. októbra.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Celomestský parkovací systém hlavného mesta PAAS prerobil od jeho spustenia takmer 5 miliónov eur, vyplýva z materiálu, o ktorom vo štvrtok rokovalo mestské zastupiteľstvo.

Od momentu, keď sa 1. decembra 2021 mohli do systému registrovať prví ľudia, do 31. augusta 2023 zarobilo mesto a mestské časti na systéme PAAS takmer 4,98 milióna eur. Náklady však dosiahli takmer 9,43 milióna eur.

Medzi náklady patrí nákup parkovacích automatov, kamerových systémov, projektová dokumentácia parkovacích domov, opravy ciest, dopravné značenie v zónach, informovanie a participácia občanov o pripravovaných zónach, ako aj všetky výdavky mestskej parkovacej spoločnosti. Tá okrem iného platí kontrolórov a parkovacích asistentov, prevádzkuje parkoviská, klientske miesta v zónach aj odťahovú službu.

Nákup automatov, kamerových systémov, zriaďovanie dopravného značenia a participácia občanov sú jednorazové výdavky pri zriaďovaní parkovacích zón. Mesto predpokladá, že keď bude nový parkovací systém pokrývať väčšinu mesta, jeho príjem bude vyšší ako výdavky.

„Predpokladáme, že výsledok v zelených číslach možno očakávať v rokoch 2025 až 2026,“ vysvetľuje hovorca magistrátu Peter Bubla s tým, že zisk bude preinvestovaný do výstavby parkovacích domov, s ktorými pomôžu aj eurofondy.

Prerozdelenie výnosov

Poslanci mali pôvodne hlasovať aj o návrhu na zmenu pomeru prerozdelenia výnosov z nového parkovacieho systému, nakoniec ho však len zobrali na vedomie s tým, že sa bude schvaľovať pri úprave štatútu hlavného mesta.

Momentálne dostávajú mestské časti

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Bratislava

Matúš Vallo

Parkovanie v Bratislave

Slovensko

Teraz najčítanejšie