Denník N

V otázke násilia veríte im alebo ich otcovi? Možno vám pomôže, čo som počul od slovenskej tenistky

Bratia Ingebrigtsenovci Filip (v strede) a Henrik (vpravo) na ME v roku 2016. Foto - AP/TASR.
Bratia Ingebrigtsenovci Filip (v strede) a Henrik (vpravo) na ME v roku 2016. Foto – AP/TASR.

Čo mi prešlo cez editora – newsletter.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Riešim to roky, pretože je to jedna z najbolestivejších tém športu. Rodičia a tréneri, ktorí sa správajú k deťom a dospievajúcim ako… no… to mi už cez editora neprešlo. Každopádne tak, že si to, nuž, že si to držíme v sebe roky. Viem, o čom hovorím. A viem presne, čo tento týždeň mysleli svojimi slovami aj slávni bratia Ingebrigtsenovci.


Keď som písal tento text, mal som potrebu napísať na WhatsAppe Petrovi Kuračkovi, športovému psychológovi, ku ktorému idem vždy po rady či stanoviská. Spýtal som sa ho toto:

„Potrebujem od vás len jednu vec. Pre môj pokoj v duši. Je niekedy, kedykoľvek, dobré násilie na deťoch? Na mladých športovcoch?“

Odpoveď bola jasná: „Nikdy.“

Či už veríte bratom Ingebrigtsenovcom alebo nie, to, čo opisujú v otvorenom a akiste bolestnom článku, sa deje až príliš často. A najčastejšie, keď sa do trénovania vlastných detí vložia rodičia. Avšak nezáleží, či sú to oni alebo násilní tréneri. Mladí športovci a športovkyne sú skrátka jednoduchým terčom. Ešte nemajú stopercentne vyvinuté sebavedomie, aby sa postavili na odpor. Ešte nemajú intuíciu, či to, čo robí tréner či trénerka, je správne alebo nie, či si to zaslúžili. Častokrát si to vzťahujú práve na seba.

Je to moja chyba. Zaslúžil som si to. Ináč by sa mi to nedialo!

Dlhé roky bol toto diskutovaný problém v tenise, o podobných náročných rodičoch hovoril v perfektnej autobiografii André Agassi a mnoho ženských tenistiek. Tejto téme sa venujem roky, preto som v jej rámci hovoril s našou bývalou tenistkou, ktorej meno v tomto momente nie je kľúčové. Ide skôr o to, čo mi povedala. A síce.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Čo mi prešlo cez editora

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie