Roky som sa snažil zlepšovať náš vzdelávací systém, po voľbách sa zdá, že zbytočne. Má ešte zmysel zostávať na Slovensku?

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.
Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.
V Psychologickej poradni Denníka N na vaše otázky trikrát do týždňa odpovedajú skúsené psychologičky a psychológovia.
- Svoju otázku z oblasti výchovy, rodičovstva, práce, životných rozhodnutí, riešenia konfliktov, priateľských či partnerských vzťahov môžete poslať na [email protected]. Okrem otázky uveďte aj svoje krstné meno a vek.
- Pri dlhodobých problémoch vyhľadajte pomoc psychológa alebo psychiatra, v prípade akútnych psychických ťažkostí kontaktujte krízové linky pomoci.
Všetky vydania poradne nájdete na stránke Psychologická poradňa Denníka N.
Roky života som sa na úkor zdravia i súkromia venoval odbornej tímovej práci na zlepšenie vzdelávacieho systému na Slovensku. Vyslúžil som si (ja i ostatní) za to prevažne nevôľu tých, ktorí „držia kľúče od miešačky“ na rozličných úrovniach štátnej či verejnej správy. Po voľbách do NR SR to vyzerá tak, že naše snahy môžeme prakticky odložiť o štyri roky. Respektíve, ak sa štát vydá maďarskou cestou, v SR už výrazná zmena k lepšiemu za môjho aktívneho pracovného života nenastane.
Keďže nie je možné prakticky nič systémové presadiť, má zmysel byť frustrovaným disidentom alebo idealisticky veriť v spoločenské zmeny napriek jasným sociologickým údajom a trendom? Mám žiť radšej sám pre seba a najbližších, izolovať sa maximálne od všadeprítomných hlúpych ľudí?
Je šanca, že by som mohol byť spokojnejší v zahraničí, kam už odišli prakticky všetci? Ako vyberiem vhodnú stratégiu pre zachovanie zostávajúceho duševného i fyzického zdravia? Väčšina okolia nemá kapacitu uchopiť problém a nerád by som ostatných „nechal v tom“, len vidím, že krajina (hlúpo) pokladá našu odbornú snahu za nežiaducu.
Ivan, 38 rokov
Odpovedá psychológ Martin Miler
Milý Ivan,
stav frustrácie vyplývajúci z pravdepodobne neuspokojivého smerovania spoločnosti po ostatných voľbách vnímam v súčasnosti často. Uvedomujem si, že vo Vašom prípade je táto frustrácia o to väčšia, že veci, na ktorých ste pracovali, majú systémový charakter, a teda pre výsledky volieb vyjde Vaša práca pravdepodobne nazmar.
Rakúsky neurológ a psychiater Viktor Frankl povedal, že najťažšia práca nie je tá, ktorá je ťažká sama osebe, ale tá, ktorá nemá zmysel. V dôsledku súčasného stavu spoločnosti