Denník N

V koalícii chcú znižovať tresty za korupciu. Na súde by to mohlo pomôcť aj Bödörovi

Oligarcha blízky Robertovi Ficovi Norbert Bödör na súde. Foto N - Tomáš Benedikovič
Oligarcha blízky Robertovi Ficovi Norbert Bödör na súde. Foto N – Tomáš Benedikovič

Minister spravodlivosti Boris Susko zo Smeru už pripravuje novely trestných kódexov. Okrem Roberta Fica o tom hovorí nový vicepremiér Tomáš Taraba. Ten už pred rokom prišiel s návrhom, vďaka ktorému by mal Norbert Bödör šancu vyhnúť sa väzeniu, ak by ho uznali vinným v kauze Dobytkár.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Nová vládna koalícia už pracuje na návrhu, ktorý by znížil tresty za korupciu a majetkovú trestnú činnosť. Práve pre podozrenia z korupcie sú stíhaní viacerí ľudia z okolia premiéra Roberta Fica, ale aj Petra Pellegriniho a Andreja Danka, ktorí sa po voľbách dostali do vedenia parlamentu.

Ak štvrtá Ficova vláda nižšie tresty presadí, dotkne sa to terajších káuz, ktoré sa ešte len vyšetrujú alebo sa nimi už zaoberajú súdy. V jednom z najväčších prípadov Dobytkár, ktorý sudca Martin Bargel kedysi nazval „megastrojom obrovskej korupcie“, stoja pred súdom vplyvní oligarchovia Norbert Bödör a Martin Kvietik, ktorí sú blízki stranám Smer a SNS.

Títo podnikatelia čelia podozreniam, že na štáte protizákonne profitovali počas predchádzajúceho vládnutia týchto strán, ktoré sa vrátili k moci.

Práve Smer a SNS spolu s Hlasom majú v parlamente dosť hlasov na to, aby upravili Trestný zákon do podoby, ktorá by mohla pomôcť aj týmto oligarchom v prípade, že by ich súdy uznali za vinných.

Kauza Dobytkár sa týka podozrení z korupcie pri poľnohospodárskych dotáciách a podľa obžaloby na úplatky išlo dokopy 10 miliónov eur. Ficovmu kamarátovi Bödörovi v tejto kauze v súčasnosti hrozí väzenie na 7 až 12 rokov a Dankovmu kamarátovi Kvietikovi ešte viac – trest na 10 až 15 rokov.

To, že minister spravodlivosti za Smer Boris Susko už pracuje na novelách trestných kódexov, hovorí premiér Fico a aj nový minister životného prostredia Tomáš Taraba, jeden z vplyvných mužov vládnej koalície.

Tomáš Taraba (vľavo) nie je len ministrom životného prostredia, ale aj vicepremiérom Ficovej vlády. Na zasadnutí vlády preto sedí za predsedníckym stolom po boku Roberta Kaliňáka, Roberta Fica a Denisy Sakovej. Foto N – Tomáš Benedikovič

Taraba vraví o nižších trestoch na Západe

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Bödörovci

Boris Susko

Ficova vláda

Hlas

Robert Fico

Smer

SNS

Slovensko

Teraz najčítanejšie