Denník N

Čo by nemalo chýbať v programovom vyhlásení vlády pre školstvo

Tomáš Drucker. Foto N - Tomáš Benedikovič
Tomáš Drucker. Foto N – Tomáš Benedikovič

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Text pripravilo Centrum vzdelávacích analýz, nezávislá analytická
a výskumná organizácia, ktorej cieľom je najmä na základe dát a výsledkov
výskumu zlepšovať kvalitu školstva. Podporiť ho môžete tu.

Je po voľbách a poznáme zloženie vládnej koalície aj mená budúcich ministrov a ministeriek. Na čelo rezortu školstva sa postaví Tomáš Drucker, ktorý má skúsenosti s riadením štátnych podnikov aj ministerstiev. V oblasti vzdelávania však doteraz nepôsobil, a tak jeho stanoviská k potrebným zmenám v školstve nepoznáme.

O možnom smerovaní školstva nám veľa nenapovedajú ani predvolebné programy koaličných strán, ktoré sme detailnejšie hodnotili v minulom článku. Strany Smer a SNS pred voľbami zverejnili len stručné tézy a na viaceré dôležité výzvy v oblasti vzdelávania neponúkali žiadne odpovede. Strana Hlas, ktorá Druckera nominovala, mala o čosi lepší program, ale aj ten bol príliš všeobecný a nejasný.

Kam sa bude školstvo uberať, sa tak zrejme dozvieme až z programového vyhlásenia vlády. Čo by v tomto dôležitom dokumente určite nemalo chýbať?

Nová vláda by mala pokračovať v reformách z plánu obnovy

V súčasnosti máme v školstve prakticky len jeden strategický dokument, ktorý všetci berú naozaj vážne, a to plán obnovy. Ten obsahuje zoznam viacerých zásadných reforiem, ktoré majú jasne stanovené termíny plnenia aj pridelené financie. Vláda by sa mala v programovom vyhlásení zaviazať, že bude v týchto reformách pokračovať.

Novú vládu toho v tomto smere čaká ešte celkom dosť. Od septembra

Blahoželáme, máte dobrých priateľov!

Tento článok je normálne zamknutý, ale vy si ho môžete prečítať zadarmo vďaka tomu, že váš priateľ Centrum vzdelávacích analýz je predplatiteľom Denníka N a článok vám venoval. Stačí zadať váš e-mail, nebojte sa, nikdy ho nepredáme inej firme.

Alebo môžete .

Rodičovstvo

Školský týždeň

Každý štvrtok v spolupráci s expertmi z Centra vzdelávacích analýz prináša Školský týždeň najdôležitejšie informácie zo školstva, analýzy a návrhy, ako zmeniť vzdelávanie.

Školstvo

Komentáre, Slovensko

Teraz najčítanejšie