Denník N

Čo by nemalo chýbať v programovom vyhlásení vlády pre školstvo

Tomáš Drucker. Foto N - Tomáš Benedikovič
Tomáš Drucker. Foto N – Tomáš Benedikovič

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Text pripravilo Centrum vzdelávacích analýz, nezávislá analytická
a výskumná organizácia, ktorej cieľom je najmä na základe dát a výsledkov
výskumu zlepšovať kvalitu školstva. Podporiť ho môžete tu.

Je po voľbách a poznáme zloženie vládnej koalície aj mená budúcich ministrov a ministeriek. Na čelo rezortu školstva sa postaví Tomáš Drucker, ktorý má skúsenosti s riadením štátnych podnikov aj ministerstiev. V oblasti vzdelávania však doteraz nepôsobil, a tak jeho stanoviská k potrebným zmenám v školstve nepoznáme.

O možnom smerovaní školstva nám veľa nenapovedajú ani predvolebné programy koaličných strán, ktoré sme detailnejšie hodnotili v minulom článku. Strany Smer a SNS pred voľbami zverejnili len stručné tézy a na viaceré dôležité výzvy v oblasti vzdelávania neponúkali žiadne odpovede. Strana Hlas, ktorá Druckera nominovala, mala o čosi lepší program, ale aj ten bol príliš všeobecný a nejasný.

Kam sa bude školstvo uberať, sa tak zrejme dozvieme až z programového vyhlásenia vlády. Čo by v tomto dôležitom dokumente určite nemalo chýbať?

Nová vláda by mala pokračovať v reformách z plánu obnovy

V súčasnosti máme v školstve prakticky len jeden strategický dokument, ktorý všetci berú naozaj vážne, a to plán obnovy. Ten obsahuje zoznam viacerých zásadných reforiem, ktoré majú jasne stanovené termíny plnenia aj pridelené financie. Vláda by sa mala v programovom vyhlásení zaviazať, že bude v týchto reformách pokračovať.

Novú vládu toho v tomto smere čaká ešte celkom dosť. Od septembra

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Rodičovstvo

Školský týždeň

Každý štvrtok v spolupráci s expertmi z Centra vzdelávacích analýz prináša Školský týždeň najdôležitejšie informácie zo školstva, analýzy a návrhy, ako zmeniť vzdelávanie.

Školstvo

Komentáre, Slovensko

Teraz najčítanejšie