Denník N

Viechy sa z minulosti vracajú do Bratislavy, aby pomohli definovať mesto budúcnosti

Foto N - Vladimír Šimíček
Foto N – Vladimír Šimíček

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

V jeden augustový večer som kráčal Kozou ulicou v Bratislave. Krížom od Artfóra bolo nesmierne množstvo ľudí. Nechápal som, čo sa tam deje, veď tam nikdy nič nebolo, aspoň nič, čo by mohlo prilákať také davy. Pokúsil som sa nazrieť cez rušnú skupinu ľudí dnu do podniku, z ktorého davy vychádzali. Predtým si to miesto vágne pamätám ako výdajňu pizze so sebou. Zbadal som veľké oceľové tanky so šrafovaným povrchom a bolo mi jasné. Ďalšia viecha, teda Viecha.

Napadlo mi vtedy: potvrdzuje sa to. Bratislava našla svoj autentický podnik. Teda našla. Znovuobjavila.

Podnik pre susedov

Vždy som v knižkách o starej Bratislave čítal, aká bola plná viech, ale nikdy som nevidel, že by túto komunistami prerušenú tradíciu niekto zdvihol zo zeme (možno až na viechu Breza u kocúra za trhoviskom Jedlíkova, to bola však skôr bizarnosť pre znalých).

Potom sa objavila táto Viecha na Košickej. Vína sa predtým predávali v snobských

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Bratislava

Slovensko

Teraz najčítanejšie