Denník N

Minister vnútra Šutaj Eštok postavil čurillovcov mimo služby, hoci sú chránení. Hamranovým viceprezidentom zrušil funkcie

Matúš Šutaj Eštok sa spomína ako nový minister vnútra za Hlas. Foto N - Tomáš Benedikovič
Matúš Šutaj Eštok sa spomína ako nový minister vnútra za Hlas. Foto N – Tomáš Benedikovič

Rozhodnutie ministra vnútra voči vyšetrovateľom NAKA je neplatné, reaguje Úrad na ochranu oznamovateľov. Majú totiž status chránených oznamovateľov.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Nový minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas) postavil obvinených policajtov Národnej kriminálnej agentúry Jána Čurillu a jeho kolegov mimo služby. Urobil tak po dvoch dňoch v úrade.

Minister nastúpil s novou vládou v stredu, vo štvrtok odvolal policajného prezidenta Štefana Hamrana. V piatok navyše vydal organizačné opatrenie, ktorým zrušil pozície viceprezidentov Branka Kišša a Damiána Imreho, teda Hamranových blízkych spolupracovníkov.

Z polície ich nevyhadzuje, no oboch preloží na iné pozície. Šutaj Eštok policajných viceprezidentov odvolal tak, že vlastne premenoval ich pozície. Formálne zrušil ich funkcie a obratom vytvoril novú – viceprezidenta pre oblasť migrácie, operatívu a riadenie služieb.

Nový minister tieto opatrenia urobil, hoci Kišš, ale aj obvinení vyšetrovatelia získali len nedávno status chránených oznamovateľov. Ten ich má ochrániť pred prepustením z polície aj pred akýmkoľvek zásahom zamestnávateľa.

Rozhodnutie ministra je neplatné, reaguje Úrad na ochranu oznamovateľov a rovnako reaguje aj advokát obvinených policajtov.

Ján Čurilla a jeho kolegovia vyšetrovali aj politicky citlivé kauzy – napríklad aj kauzu Očistec, ktorá sa týka zneužívania polície na politické záujmy Smeru, obžalovaný je v nej aj bývalý policajný prezident Tibor Gašpar. Vyšetrovali aj zločineckú skupinu takáčovcov.

Z rozhodnutia ministra, ktoré má Denník N k dispozícii, vyplýva, že pri postavení mimo služby policajtov argumentuje pri Čurillovi aj tou časťou obvinenia, ktoré mu medzičasom generálna prokuratúra zrušila.

Dlugošová: Bez nášho súhlasu to nejde, ministerstvu hrozí pokuta

Zákon o ochrane oznamovateľov protispoločenskej činnosti pritom hovorí jasne.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Matúš Šutaj Eštok

Úrad na ochranu whistleblowerov

Vojna v polícii

Slovensko

Teraz najčítanejšie