Denník N

Vývoj bojov (611. deň): Ukrajinci poslali Avdijivke na pomoc aj elitné jednotky, ktoré mali útočiť na juhu

Bradley 47. brigády je už pri Avdijivke. Foto - ukrajinská armáda
Bradley 47. brigády je už pri Avdijivke. Foto – ukrajinská armáda

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

[Spoznajte ideologické, historické a geopolitické základy vojny na Ukrajine a jej dôsledky pre Slovensko v knihe Ako Putin stratil Ukrajinu.]

  • Mali sa dostať k Azovskému moru, ale skončili pri obrane Avdijivky.
  • Rusi na severe avdijivského výbežku postupujú k železnici a ku kľúčovej továrni, na juhu sa im darí menej.
  • ATACMS možno udrel druhýkrát.
  • Rusi tvrdia, že majú novú a omnoho nebezpečnejšiu verziu kamikadze drona lancet, zatiaľ zničila dva kusy techniky dodanej z Česka a vyrobenej na Slovensku.
  • Mapy dňa – Avdijivka
  • Videá dňa – hlodavce v zákopoch; ukrajinská mínometná pozícia


Informácie v tomto texte sú zhrnutím udalostí za štvrtok 26. októbra. Situácia na niektorých miestach už môže byť iná.

Mali sa dostať k Azovskému moru, ale skončili pri obrane Avdijivky. Boje pri Avdijivke neustávajú, skôr naopak. Z jej okolia prichádzajú brutálne a nepublikovateľné videá. Väčšina z nich zobrazuje utrpenie útočiacich Rusov, ale nájdu sa aj z opačnej strany. Takýto obraz nás veľmi pravdepodobne bude sprevádzať po zvyšok roka, pretože Rusi sú odhodlaní v útokoch aj za cenu obrovských strát pokračovať.

Nielenže sú ochotní, ale dokázali na tento účel zhromaždiť prekvapujúco veľké sily. Do oblasti sa však zároveň sťahujú ukrajinské posily, medzi nimi aj jednotky, ktoré sa dajú označiť za elitné. Sledujeme teda počiatočné štádium bitky, ktorá môže rozhodnúť o víťazovi tejto zimy.

O jej veľkosti a význame napovedá napríklad to, že pri Avdijivke už bojuje 47. mechanizovaná brigáda ukrajinskej armády. Písali sme o nej celé leto, pretože práve ona mala za úlohu rozbehnúť ofenzívu na Tokmak a preraziť cestu k Azovskému moru. Dnes už bojuje pri Avdijivke.

To môže znamenať dve veci. Po prvé, s úspechom pri

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Vývoj bojov na Ukrajine

  • Hlavný editor publicistiky Denníka N Roman Pataj a reportéri Vladimír Šnídl a Tomáš Vasilko zhŕňajú aktuálnu situáciu na bojiskách
  • Nové vydanie zverejňujeme každý pracovný deň o 15:00 na webe a ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Súčasne s tým vychádza aj audioverzia pre predplatiteľov na webe a v aplikácii Denníka N
  • Ako pomôcť Ukrajine – prehľad organizácií.

Komentáre, Svet

Teraz najčítanejšie