Denník N

Expert na vojenské okupácie: V Gaze bude Izrael dlho, či chce alebo nie, a ak sa otvoria ďalšie fronty, čelí existenčnej hrozbe

Zničené budovy v Gaze. Foto - TASR/AP
Zničené budovy v Gaze. Foto – TASR/AP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

„Myslím si, že Izrael zostane v Gaze dlhší čas, či chce alebo nie, jednoducho preto, že nemá plán, čo ďalej robiť, a USA sa toho neskutočne obávajú,“ povedal v rozhovore pre Denník N expert na medzinárodnú bezpečnosť, vojenskú okupáciu a spôsoby stiahnutia Rob Geist Pinfold. Inváziu totiž nemôžete začať bez plánov. „Musíte myslieť na to, čo bude potom: porazili sme nepriateľa, zbavili sme sa Hamasu v Gaze, čo budeme robiť ďalej? Izrael bude musieť okupovať územie, ktorému nechce vládnuť. Alebo komu odovzdá kontrolu?“

S Robom Geistom Pinfoldom rozoberáme aj:

  • dôvody, prečo po počiatočných silných rečiach Izrael odďaľoval pozemnú inváziu;
  • prečo Izrael musí zničiť Hamas a či je to možné;
  • čo musí každá krajina mať naplánované pred spustením invázie, aby „neuviazla v bažine“;
  • či bude vojna dlhá a čo bude s Gazou, keď sa skončia boje.

Po teroristickom útoku Hamasu premiér Izraela Benjamin Netanjahu ostro vyhlasoval, že „nepriateľ zaplatí bezprecedentnú cenu“. Celý svet očakával okamžitú pozemnú inváziu. Čo teda Izrael spomalilo?

To, čo ich vždy zastavovalo. Nevedia, čo by s Pásmom Gazy robili. Za tieto vyjadrenia, ktoré spomínate, si Netanjahu vyslúžil množstvo kritiky. Povedal, že každý člen Hamasu je mŕtvy muž. Minister obrany Joav Gallant ich nazval ľudskými zvieratami. Mnohí ich kritizovali, že Izrael sa teraz ukázal a že tieto vyjadrenia sú dôkazom, že budú nasledovať etnické čistky. Tieto vyjadrenia však vychádzajú čisto len z toho, že Izrael nikdy nevedel a ani teraz nevie, čo má s Gazou robiť. Preto pozemnú inváziu odďaľoval. Debaty prebiehali na najvyšších miestach, armáda tlačila na akési vyvolanie šoku okamžitou inváziou Pásma Gazy a okupáciou mestských centier.

Máte ľudí ako Benjamin Netanjahu, ktorý je opatrnejší a snaží sa nájsť spôsob, ako volať po pozemnej invázii, ale nespustiť totálnu pozemnú inváziu. A potom máte USA, ktoré majú slovo v rozhodovaní Izraela. Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken sa rozprával s predstaviteľmi izraelských bezpečnostných služieb sedem hodín. To je človek, ktorý nemá čas ani na vlastné deti. Takže pre obe strany sú tieto stretnutia prioritou. USA najprv podporovali izraelskú inváziu, ale potom sa snažili spomaliť ju. Cítia, že Izrael nemá strategický plán pre teritórium a že Izraelčania sa nedelia o dostatok informácií o tom, ako by pozemná invázia mala vyzerať.

Okrem toho nie je konsenzus ani v izraelskom kabinete. Ale čo je najdôležitejšie,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Izraelsko-palestínsky konflikt

Rozhovory

Svet

Teraz najčítanejšie