Denník N

Lekárska prehliadka trvala šesť sekúnd. Čo čakalo Slovákov, keď prichádzali do Ameriky (reportáž z Ellis Islandu)

Budova bývalého imigračného strediska, dnes múzea na ostrove Ellis Island v New Yorku. Foto - TASR/AP
Budova bývalého imigračného strediska, dnes múzea na ostrove Ellis Island v New Yorku. Foto – TASR/AP

Ako prebiehala emigrácia do USA a návod, ako hľadať predkov, ktorí prešli cez stredisko na Ellis Island.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Trajekt z Battery Parku v New Yorku odchádza každých 25 minút. Jeden lístok stojí 23 dolárov a väčšina turistov naň nasadá s túžbou poprechádzať sa pod Sochou slobody.

Súčasťou plavby je však aj ostrov Ellis Island, kam smerovali pred vyše sto rokmi milióny prisťahovalcov, ktorí prichádzali do Spojených štátov. Medzi nimi boli aj státisíce Slovákov, ak nie viac. Odhaduje sa, že skoro každý tretí Američan má nejakého predka, ktorý do USA prišiel cez tento ostrov.

Trasa trajektu je takmer rovnaká, akou prichádzali kedysi na ostrov imigranti. Samozrejme, výhľad na New York sa zmenil. Keď sa loď pohne, postupne sa vám ukazuje panoráma Manhattanu s najvyšším mrakodrapom Liberty Tower Svetového obchodného centra.

Turisti na lodi si robia selfíčka, aby sa po pár minútach otočili a fotili sa pre zmenu so Sochou slobody v pozadí. Väčšina návštevníkov práve tu vystupuje, no časť zostáva, aby si pozreli aj druhú zastávku – Ellis Island.

Na ostrove je dnes múzeum venované dejinám prisťahovalectva do Spojených štátov. Budova, kde odbavovali imigrantov, vyzerá zhruba tak ako pred sto rokmi. Rovnako zachovaná je aj na prvom poschodí hlavná hala – registračná miestnosť. Práve tu čakali v dlhých radoch niekoľko hodín tisícky prisťahovalcov s túžbou dostať sa do Spojených štátov. Väčšine z nich sa to podarilo.

Socha slobody na ostrove Liberty Island a za ňou ostrov imigrantov Ellis Island. Foto – TASR/AP

Najslávnejší Slováci na Ellis Island

American Family History Immigration Center sa nachádza na prízemí. Na termináloch sa dá zistiť, či cez Ellis Island nešli aj vaši predkovia či príbuzní (ide to aj online, návod ponúkame na konci článku).

Zamestnanci majú pripravené informácie aj o Slovákoch, resp. Rusínoch, ktorí dohľadateľne cez Ellis Island prišli do Ameriky. Najznámejší sú štyria z nich. Majú tu záznamy o príchode

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

História

Svet

Teraz najčítanejšie