Denník N

Komentátori Denníka N: Toto je už paródia na demokraciu

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Je to kontrarevolúcia reality, nech si tú svoju beztrestnosť zorganizujú aspoň legálne, hovoria komentátor a spisovateľ Martin M. Šimečka a komentátor a šéf predplatného Denníka N Konštantín Čikovský.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dá sa niečo dedukovať z toho, ako začal Robert Fico od stredy vládnuť, akých ľudí vyhodili alebo zavolali do funkcií?

Milan Šimečka: Dá sa z toho dedukovať, že to bude tak, ako sme očakávali. Prídu čistky, pokusy, pravdepodobne skôr úspešné, prevalcovať justíciu, vládnuť silnou rukou. Priznávam, že som si realitu nevedel celkom predstaviť. Môžete mať všelijaké predstavy, ale keď naozaj príde ten menný zoznam vlády a štátnych tajomníkov, tak vás to predsa len trochu zaskočí. Už som zažil všeličo, aj Mečiarove vlády a hrozných ministrov, ministerky. Pamätám si ministerku školstva Slavkovskú, ministra vnútra Krajčiho, to bolo peklo. Toto je však iná vec, lebo vtedy títo ľudia boli neznáme postavy a človek nevedel, čo ho čaká. Ale o týchto ľuďoch už vieme všetko. Negatívna selekcia prebieha roky, takže teraz sa do vlády naozaj dostalo to najhoršie, čo sa mohlo dostať, myslím teraz aj menovite. Priznám sa, že pre mňa to už je za hranicou normality, vnímam to už ako paródiu. Keby ste chceli robiť paródiu na demokraciu a normálnu vládu, tak v tej paródii presne urobíte ministerkou kultúry Martinu Šimkovičovú. Takto to je. My už v podstate žijeme v paródii, len to ešte stále nevnímame. Som zvedavý, kedy to ľuďom dôjde, že toto už nie je realita, to je paródia na demokratickú realitu.

Čo vás prekvapilo? 

Konštantín Čikovský: Prekvapený som nebol z ničoho. Keď som to posledné dva dni sledoval, všimol som si ešte jednu vec, o ktorej nehovoríme. A to je obrovská ambícia Roberta Fica sústrediť sa na to, aby jeho vláda bola funkčná, efektívna. On úprimne verí, že to tak môže byť. Robí naozaj to, čo sľuboval v kampani. To znamená: „Ponúkam vám vládu, na ktorú sa bude dať spoľahnúť, bude predpovedateľná a bude vedieť, čo robí, a nebude tu chaos.“ On teraz chce toto absolútne úprimne zaviesť. Samozrejme, v prvom rade chce ochrániť samého seba a svoj gang. To je jasné. Ale on verí tomu, že ak toto dosiahne a zároveň ak doručí spoločnosti fungovanie štátu, tak spoločnosť bude o. k. Toto je veľmi pekná vec a je to fajn a mohli by sme mu to priať. Bohužiaľ, aj keď ja som vždy tým optimistom, ktorý dáva ľuďom druhú šancu, už dnes viem povedať, že to nebude možné. Napriek tomu, akú obrovskú snahu vyvinuli, aby našli kvalitných ľudí, nepodarilo sa im to. Našli ich veľmi málo. Niekoľko šikovných našli, aj pár oportunistov. Nehovorím to v zlom, ale je ich málo. Navyše aj tí ich funkční sú z obdobia, keď vládli zle. Keď to, čo sme videli, bol menší bordel ako Matovič a spol. Bude to veľmi zlá vláda, ktorá v najlepšom možnom scenári nebude kaziť sektory, ale budeme iba zaostávať. To je najlepší možný scenár. Vieme, že títo ľudia sa už viackrát pokúsili niečo urobiť a nedokázali to.

O čom to hovorí, že Peter Pellegrini hovoril o slušnosti a novej dobe, a o chvíľu už jeho minister Šutaj Eštok odvolal policajného prezidenta Štefana Hamrana, ktorý odchádza v stredu do civilu tak, že mu len doručili personálny rozkaz a prevelili ho do Popradu?

Milan Šimečka: Pokračujeme v paródii a musíme si na to zvyknúť. Ide o to veci pomenovať. Nevyrušuje ma to, že vyhodil Hamrana, lebo bolo jasné, že to urobia. Ale na jednej strane hovoria o slušnosti a potom urobia niečo, čo je proti všetkým pravidlám slušnosti. Takto používajú jazyk. Celé to ich memorandum, ktoré bolo o demokracii a Európskej únii, NATO, dodržiavanie zahraničnej politiky, všetko sú to, s prepáčením, drísty. Takto budú používať jazyk, keď budú hovoriť o demokracii a slušnosti, ale to vôbec netreba brať ani trochu vážne. Pamätám si, že za komunizmu mal Václav Havel hru, ktorou sa preslávil, volala sa Vyrozumění. Bola o tom, ako komunistickí byrokrati vytvorili nový jazyk, lebo už sa strácali v tej komunistickej stupidite. Vytvorili špeciálny úradnícky jazyk, ktorý sa volal Ptydepe. Je to jazyk bez obsahu. Dôkazom toho je, že jedným dychom môže hovoriť o slušnosti a druhým vyhodiť Hamrana vyslovene neslušne. Toto treba vedieť.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Ficova vláda

Peter Pellegrini

Robert Fico

V redakcii

  • Rozhovory o politických a spoločenských témach V redakcii vedú každý pracovný deň redaktori Denníka N Monika Tódová, Dušan Mikušovič, Veronika Folentová a ďalší
  • V sobotu vychádza špeciálne vydanie, kde udalosti týždňa s Monikou Tódovou preberajú vybraní členovia redakcie Denníka N
  • Nové vydania publikujeme každý deň okrem nedele ako 1) článok, ako 2) podcast na webe, v aplikácii Denník N a na najväčších podcastových platformách a 3) ako video na kanáli Denníka N na youtube.com
  • Ak chcete podporiť autorky a autorov relácie V redakcii Denníka N, objednajte si naše predplatné.

Slovensko

Teraz najčítanejšie