Denník N

Newsfilter: Nová doba, Ficovi prekáža korupcia!

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

1. Predseda vlády definuje tému, ktorej sa nikdy nevenoval. 2. Namiesto rukavičiek vytiahli motorové píly. 3. Ruský hoax slovenského generálneho prokurátora.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Hľadáš pestrý výber outdoorových značiek, ktoré to s prírodou myslia naozaj vážne? Navštív wilderoben.sk.

Správy vybral a komentoval Roman Pataj

1. Predsedovi vlády záleží na nepravdepodobnej téme

Robert Fico má za sebou prvý samit Európskej únie vo svojom štvrtom funkčnom období. Sociálne siete sú plné pohoršenia zahraničných pozorovateľov z toho, že Viktor Orbán sa konečne dočkal spojenca v protiukrajinskom postoji. V rovnakom duchu píšu viaceré európske médiá a na Ukrajine sú smutní, že prišli o spojenca. Iní by sa hanbili, predseda Smeru je na seba pyšný. Vitajte v ére „samostatnej zahraničnej politiky“.

Z Ficových prejavov sa však zatiaľ dá usudzovať, že bude viesť silné reči, aby uspokojil svojich slovenských voličov, ale reálne kroky im nemusia nevyhnutne vždy zodpovedať.

Prejavilo sa to napríklad pri téme nového sankčného protiruského balíčka. Slovenský premiér oznámil, že pri jeho prijímaní neporuší európsku solidaritu.

Fico je síce presvedčený, že sankcie nefungujú, ale ak nebudú ekonomicky poškodzovať Slovensko, nebude ich blokovať. Keďže v tejto etape je plánom, že by mali okresať ruské príjmy z obchodu s diamantmi, nemá dôvod zasiahnuť. Ten by videl, len keby sa nové sankcie vzťahovali aj na jadrovú energetiku, čo podľa neho žiada niekoľko krajín, ale „väčšina štátov si uvedomuje realitu“.

Proti korupcii. Samozrejme, hlavná pozornosť sa týka Ukrajiny a tu sa Fico odviazal najviac. Dokonca spôsobom, pri ktorom nie je celkom isté, či si vôbec uvedomuje, ako veľmi je na smiech.

Na konci tohto bodu newsfiltra je citované stanovisko úradu vlády k slovenským postojom na samite. Kľúčový je štvrtý bod, v ktorom Fico hovorí (a nevyzerá, že vtipkuje): „Ukrajina

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Ficova vláda

Maroš Žilinka

Matúš Šutaj Eštok

Newsfilter

  • Newsfilter Denníka N vyberá každý večer 10 udalostí dňa. Tri najdôležitejšie vysvetľuje v dlhších bodoch, zvyšné jednou vetou. Pridáva odkazy na zaujímavé články, citát dňa, najnovšieho Shootyho a na záver Posledné slovo Braňa Bezáka
  • Píšu ho editori a editorky Denníka N Roman Pataj, Juraj Javorský, Tomáš Gális, Filip Obradovič, Jana Shemesh a Monika Tódová
  • Nové vydania zverejňujeme na webe každý pracovný deň do 20:00, v nedeľu navyše vychádza súhrnný Týždenný newsfilter. Súčasne so zverejnením na webe posielame Newsfilter aj ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Vždy nasledujúce ráno do 6:00 garantujeme zverejnenie audioverzie v predplatiteľskej aplikácii, ale aj na všetkých podcastových platformách

Robert Fico

Vojna na Ukrajine

Komentáre

Teraz najčítanejšie