Denník N

Izrael spustil najtvrdšie útoky od začiatku vojny. Gaza je na pokraji blackoutu aj pozemnej invázie

Gaza z piatka na sobotu. Foto - TASR/AP
Gaza z piatka na sobotu. Foto – TASR/AP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Už v piatok poobede analytici písali, že Izrael spustil najtvrdšie útoky od vypuknutia vojny proti Hamasu. Niektoré boli také masívne, že ich bolo vidieť z mesta Aškelon v južnom Izraeli viac než pätnásť kilometrov od Pásma Gazy.

Obyvatelia Gazy podľa izraelského Haarecu tvrdili, že mimoriadne silné bombardovanie pokračovalo aj v noci, a to nielen na severe, ale aj v meste Chán Júnis na juhu.

Reportér BBC, ktorý sa nachádza práve v Chán Júnise, opísal situáciu v regióne ako „totálny chaos“. Severná Gaza podľa jeho informácií zažila bombardovanie ako nikdy predtým. „Vodiči sanitiek mi v nemocnici povedali, že sa im nedarí s nikým spojiť, a tak len jazdia v smere výbuchov,“ uviedol.

Počet obetí ani podrobnosti neboli známe, pretože obyvatelia Gazy v dôsledku bombardovania prišli o telekomunikačné spojenie. Humanitárne organizácie tvrdia, že sa nevedia spojiť so svojimi kolegami, a podľa CNN územiu hrozí „totálny internetový blackout“.

Takisto nie je jasné, či sú útoky z piatka na sobotu začiatkom dlhoočakávanej pozemnej invázie. Dvaja americkí predstavitelia pre televíznu stanicu CBS News povedali, že tomu všetko nasvedčuje.

Čo sa stalo v noci z piatka na sobotu?

Izraelská armáda zatiaľ odmieta prezradiť, či sú piatkové operácie začiatkom invázie, o ktorej v posledných dňoch hovorí premiér Benjamin Netanjahu. Potvrdila však, že v noci do Pásma Gazy vnikla časť jej vojakov aj tankov.

Reagovala tým na správy teroristického hnutia Hamas, ktorého vojenské krídlo informovalo, že v Gaze na dvoch miestach dochádzalo k ozbrojeným zrážkam. To isté tvrdilo aj hnutie Islamský džihád.

Účty s prepojením na Hamas tvrdili, že jeden z izraelských tankov blízko mesta Beit Hanoun na severe územia zasiahla palestínska protitanková riadená strela.

Nezávislé OSINT účty zase zverejnili videá, podľa ktorých na severe územia aj v sobotu ráno bolo počuť paľbu z ručných zbraní a delostrelectvo. Nie je jasné, či sa vojaci, ktorí vstúpili do Gazy, aj plánujú vrátiť naspäť na izraelskú stranu hranice.

Čo presne sa v noci stalo? Aj americkí predstavitelia priznávajú, že zatiaľ to nie je úplne jasné. S potenciálnym vysvetlením však prišla reportérka televíznej stanice Fox News so zdrojmi priamo z Bieleho domu.

Podľa nej bolo zintenzívnenie útokov

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Izraelsko-palestínsky konflikt

Svet

Teraz najčítanejšie