Denník N

Príklad z Pohody a viera do nepohody

Vojtik počas vystúpenia na Tep La Ren Cabarete, Tepláreň stage, 2023. Foto N - Vladimír Šimíček
Vojtik počas vystúpenia na Tep La Ren Cabarete, Tepláreň stage, 2023. Foto N – Vladimír Šimíček

Sloboda a pohoda, ktorá je typická pre účastníkov festivalu, vygenerovala spätnú väzbu, na ktorú biskupi nie sú zvyknutí.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Autor je teológ

Poviem hneď na úvod, že tento text chce vysvetliť, prečo je Michal Kaščák môj hrdina roku 2023 a prečo môže byť jeho príbeh pre Slovensko inšpiratívny. A kde v ňom vidím príklad slobodného veriaceho človeka.

Prečo až teraz

Trochu som publikovanie tejto reflexie odložil. Vzhľadom na letné obdobie „jednoduchých“ posolstiev. A nebezpečenstvo príkrych zjednodušení. Zdá sa mi nespravodlivé nemôcť o tom hovoriť a písať len preto, lebo sa aj politicky angažujem. Preto to priznávam hneď na úvod. Aj preto píšem „až teraz“, aby to nevyznelo kampaňovo a prvoplánovo nepriateľsky a politicky. Každý svoj text však ponúkam ako slovo do dialógu a podobne aj tento.

Krátko pred tohtoročnou Pohodou som mal jeden rozhovor o tom, či nepoznám niekoho, kto by mohol ísť ako katolícky duchovný na Pohode na pódium pri ekumenickej bohoslužbe. Pre objektívnosť uvediem aj to, že som na Pohode osobne nikdy nebol a sledujem ju len prostredníctvom rozhlasovej stanice RádioFM. Tento text som ani s nikým z organizátorov festivalu nekonzultoval. Som pozorovateľ a asi nie som nezávislý. Som totiž človek, ktorý verí trochu inak. V Boha a Bohu. A niektorým ľuďom.

Po minuloročnom „nedorozumení“ s biskupom Jozefom Haľkom sa organizátori tohtoročnej Pohody rozhodli hľadať niekoho, kto by inkluzívnu kultúru festivalu počas ekumenickej bohoslužby „na pódiu“ podporoval a v synergii s návštevníkmi aj s účinkujúcimi by posolstvo festivalu posilňoval.

Organizátori minulého roku zažili „hlas ľudu“, ktorý nekompromisne dal najavo, čo si myslí o občanovi a úradnom reprezentantovi katolíckeho kresťanstva Jozefovi Haľkovi a jeho ofenzívnych postojoch voči LGBTIQ+ ľuďom v televíznom programe a jeho následnom bojkote.

Od bojkotu k nepozvánke

Týkalo sa to predovšetkým toho, čo si myslí bežný účastník festivalu Pohoda vo veku 0 až 75+ rokov o jeho komentároch o televíznom seriáli, kde si dve ženy v krátkej scéne prejavili bozkom svoju náklonnosť.

Biskup Haľko verejne na svojom profile vyhlásil svoj osobný bojkot v súvislosti s týmto pre neho na pohľad hriešnym konaním a programom. Videl v ňom totiž propagáciu niečoho, s čím sa rímski katolíci podľa Katechizmu katolíckej cirkvi a jeho striktnej interpretácie nesmú stretnúť. S pravdou o inakosti.

Pohoda vyvolala nepohodu

Sloboda a pohoda, ktorá je typická pre účastníkov festivalu, vygenerovala spätnú väzbu, na ktorú biskupi nie sú zvyknutí. Pohoda je aj z diaľky kontaktný festival, a tak došlo ku kontaktu, v ktorom sa biskupský reprezentant učiteľského úradu cirkvi stretol so žiakmi z inej triedy. A s tými, ktorí v jeho obchode „nenakupujú“.

Na jeho provizórnej spovednici pristáli odkazy, ktoré mu jeho verbálne ataky lesbickej scény pripomenuli. Tretie tisícročie a pohodové kresťanstvo sú so svetom včerajška a jeho predsudkami nekompatibilné. Michal Kaščák z tohto príbehu vyvodil veľmi konkrétne závery. Pokúsim sa revolúciu, ktorá pokračovala aj na tohtoročnej Pohode, z teologického hľadiska čo najzrozumiteľnejšie opísať.

Malý veľký krok

Priznávam, že som zaujatý aj svojím teologickým vzdelaním, kritickou perspektívou, ale aj svojím hlbokým presvedčením o tom, že náš svet formuje jeho kritická reflexia a úspešné reformy.

Vnímam preto aj malé epizódy ako odkazy a symboly čohosi väčšieho. Na Pohode v lete 2023 som ako malé odkazy na veľké reformné udalosti v dejinách vnímal dve epizódy. Určite trochu zjednodušujem, možno sa aj mýlim a určite to niekto bude vnímať ako prehnané. Verím však v dobromyseľnosť čitateľov dlhých textov.

Najskôr opíšem prvú „epizódu“, ktorá zadefinovala tohtoročnú Pohodu, pričom v mojom vnímaní je to porovnateľné s aktom pribitia 95 Lutherových reformačných téz na dvere kostola vo Wittenbergu v roku 1517.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Festival Pohoda

Komentáre

Teraz najčítanejšie