Denník N

Zvieratám ubližujeme oveľa viac, než si pripúšťame. Filozofka Nussbaumová to chce zmeniť

Foto - Pawel Dotio/Unsplash
Foto – Pawel Dotio/Unsplash

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Virginia má veľké, jantárové oči. Je citlivá – keď počuje hudbu, ktorá sa jej páči, znehybnie a poklesnú jej viečka. Najradšej zo všetkých má pieseň Amazing Grace. Takisto je však často v pohybe. Prechádza sa po šírych pláňach a priamo pod trupom spolu s ňou kráča mláďa. Tak ako mnoho iných sloníc aj ona je skvelá matka – navyše pripravená obetovať za svojho potomka aj vlastný život.

„Teraz si predstavte niečo, čo by sa mohlo stať – a čo sa aj stáva. Virginia leží na boku, mŕtva, kly a trup má odseknuté mačetou alebo odrezané pílkou na železo, na tvári má červenú krvavú dieru. (…) Ostatné samice sa zhromaždia okolo nej a márne sa snažia jej telo zdvihnúť chobotmi. Nakoniec to vzdajú a posypú ostatky zeminou a trávou. Sloníča sa stratilo – veľmi pravdepodobne ho vzali, aby ho v Spojených štátoch predali do niektorej zoologickej záhrady, ktorá sa o pôvod príliš nezaujíma,“ končí Martha C. Nussbaumová príbeh Virginie.

Ten – a spolu s ním aj príbehy ďalších štyroch zvierat – je však len pomôckou, barličkou pre čitateľov hneď v úvode novej knihy americkej filozofky. Teória, ktorú v nej Nussbaumová predostiera, totiž rozhodne nie je len o pár tvoroch s vlastným menom a príbehom.

Je o každom zvierati na tejto planéte, ktoré má svoj vlastný pohľad na svet, ktoré cíti potešenie i bolesť, používa zmysly, plánuje, túži. Je o zvieratách, ktoré na ceste za svojimi túžbami narazia na prekážky. A predovšetkým je o tých, u ktorých prekážky vyplývajú zo skutočnosti, že im uškodil človek – a to aj napriek tomu, že si už dávno mohol a mal uvedomovať svoje nespravodlivé konanie.

Martha C. Nussbaumová tvrdí, že takmer všetci – vrátane ich milovníkov – o zvieratách uvažujeme nesprávne. Odmieta dominantné etické prístupy, ktoré vytyčujú, aké

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Klimatická kríza

Knihy

Ochrana prírody

Príroda

Veda

Teraz najčítanejšie