Denník N

Bieloruský denník: Námestník ministra vnútra hovoril so špeciálnymi jednotkami, záznam sa dostal do rúk novinárov

Hroby v Kurapatoch. Foto – Tobster/Wikipédia
Hroby v Kurapatoch. Foto – Tobster/Wikipédia

Menuje počet ľudí, ktorí odišli, a chváli sa dobrým financovaním.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Napriek masívnym represiám a zatýkaniam začali po zmanipulovaných voľbách Bielorusky a Bielorusi protestovať každú nedeľu proti režimu Alexandra Lukašenka. V ten istý deň nám píše svoj Bieloruský denník Maks z Minska. Vzhľadom na vyhrotenú situáciu, v ktorej sa ocitli miestni novinári, sme sa rozhodli, že nezverejníme jeho celé meno.

Nikolaj Karpenkov je jedným z hlavných hovorcov Lukašenkovho silového bloku. Bývalý šéf notoricky známeho GUBOPiK-u – útvaru ministerstva vnútra, ktorý mal bojovať proti korupcii a organizovanému zločinu. V skutočnosti však samotný útvar začal zosobňovať organizovaný zločin. Práve zamestnancov GUBOPiK-u si Bielorusi spájajú s najbrutálnejšimi prehliadkami a zadržiavaním. A Karpenkov osobne rozbil sklo v jednej z minských kaviarní počas pokojných protestov.

Áno, prvý a jediný výklad počas bieloruských protestov rozbil zástupca silových zložiek.

Teraz je Karpenkov námestníkom ministra vnútra a veliteľom vnútorných jednotiek. Ide o určitú polovojenskú štruktúru na ministerstve vnútra.

Námestník ministra vystúpil pred mužmi vybranými do výcvikového tábora z vnútorných jednotiek v oddiele 3214. Išlo o neverejné stretnutie, no nahrávka jeho slov sa dostala k novinárom z nezávislého média Zerkalo.

Tu je to najdôležitejšie z Karpenkových slov na neverejnom stretnutí:

  • „Zálohou hlavy štátu sú jednotky zložené z dobrovoľníkov síl špeciálnych operácií a vnútorných jednotiek. Hlavnou zálohou hlavy štátu. A hlava štátu osobne určí úlohy na ich dlhodobé využívanie. Preto máme v národnom bezpečnostnom systéme osobitnú úlohu.“
  • „Boli vytvorené špeciálne sily vnútorných jednotiek, ktoré budú spolupracovať s OMON-om a špeciálnymi jednotkami ministerstva vnútra. Sú mobilní, pripravení a dobre vybavení.”
  • „Budeme brať do úvahy spoločensko-politické dianie. Vo februári 2024 sa uskutočnia združené voľby. A budeme sledovať, ako sa udalosti vyvíjajú, a úzko spolupracovať s orgánmi činnými v trestnom konaní.“
  • „Do zahraničia utieklo 350-tisíc tých, ktorí nás nepodporujú. Sú tu radikáli, na ktorých dohliadajú špeciálne služby. Preto sa nedajú vylúčiť určité momenty možného použitia jednotky. A s najväčšou pravdepodobnosťou sa bude vo februári zvolávať, aby bola určitá rezerva.“

Čo to všetko znamená? Existujú celé jednotky bieloruských bezpečnostných síl, ktoré priamo riadi Alexandr Lukašenko. Špeciálne sily vnútorných jednotiek sú vycvičené na interakciu s OMON-om a používajú sa na potlačenie pokojných protestov. Bezpečnostné zložky sa pripravujú na parlamentné voľby v roku 2024, čo bolo síce zrejmé, ale je to významné potvrdenie. Bezpečnostné zložky takisto odhadujú počet Bielorusov, ktorí odišli po roku 2020, na 350-tisíc ľudí. Nie je známe, na čom sa zakladá tento údaj, ale akékoľvek údaje sú lepšie než žiadne.

Lukašenkov režim žije stále v napätí. Zdalo by sa, že sa už dlho neprotestovalo, a zvonku vyzerá situácia pokojne. Systém sa však veľmi bojí zopakovania roku 2020, a tak drží svojich ľudí v strehu.

Týždeň v Bielorusku
v číslach, slovách a represiách

V Bielorusku je 1479 politických väzňov

K 25. marcu 2023 je podľa centra pre ľudské práva Viasna v Bielorusku 1479 politických väzňov.

Problém politických väzňov je pre Bielorusko stále kľúčový. Bezpečnostné zložky sa pravidelne chvália novými raziami na „nespoľahlivých“ občanov za predplatné nezávislých médií alebo komentáre na internete kritizujúce Lukašenka a úradníkov, za dary do fondov solidarity v roku 2020. Dokonca aj za fotografie z toho roka, hoci už odvtedy prešli vyše 3 roky, sa režim mstí ďalej.

A v zajatí zostávajú tisíce ľudí. Podľa rôznych odhadov je ľudí, ktorí sú vo väzbe z politických dôvodov, niekoľko tisíc, a to za zločiny, ktoré nespáchali.

V Bielorusku bol vynesený rozsudok smrti

V bieloruskom meste Sluck vymeral súd trest smrti Alexandrovi Taratutovi za zabitie vlastného trojročného dieťaťa. Spolu s Alexandrom bola súdená aj jeho manželka Anastasija a dostala trest 25 rokov v kolónii s maximálnym zabezpečením. Trest smrti sa proti ženám v Bielorusku nepoužíva.

Situácia sa môže zdať jasná. Zločinci spáchali vraždu a budú za to potrestaní. Je tu však zopár detailov.

Po prvé, obaja zadržaní nahlásili použitie násilia proti sebe zo strany príslušníkov orgánov činných v trestnom konaní. Obvinený podal na policajtov sťažnosť, ktorú sudca odmietol. Podľa Taratutovovej spolubývajúcej vyšetrovatelia bili Anastasiju odkrytými drôtmi, aby sa priznala.

Po druhé, podľa tej istej spolubývajúcej to nebolo prvýkrát, čo Alexandr Taratuta zbil dieťa. Keď Anastasija išla na políciu, muž dostal iba pokutu. A keď žena konzultovala rozvod s pracovníkmi sociálnych služieb, odporučili jej zachovať rodinu.

Lukašenko sa domnieva, že v roku 2020 zachránil planétu

Alexandr Lukašenko na stretnutí s bieloruskou mládežou opäť pripomenul udalosti z roku 2020, keď sa pomocou falzifikátov a násilia chopil moci v krajine. Diktátor to však vníma inak a považuje sa za záchrancu planéty. Tu je celý citát:

„A keby vtedy zaváhali [ak by poctivo spočítali hlasy vo voľbách a nespáchali zločiny – pozn. autora], tak by bolo po všetkom. Neexistovali by sme. Bola by tu vojna. Keďže jednotky NATO už boli pripravené vstúpiť do Bieloruska, stačilo by im na jeden deň prevziať moc a pozvať sem jednotky NATO. Ide o priamu zrážku s Ruskom. A to je jadrová vojna. Prejde čas a ešte si začnete vážiť, čo sme urobili v roku 2020. Nezastavili sme len krviprelievanie – zastavili sme zničenie planéty.“

Noc popravených básnikov z 29. na 30. októbra

V noci z 29. na 30. októbra 1937 zastrelili sovietske úrady 108 bieloruských kultúrnych osobností, vedcov a intelektuálov v Kurapatoch, čo je pomenovanie lesného masívu v Minsku. Medzi popravenými bolo 22 spisovateľov – básnikov, prekladateľov, kritikov a prozaikov.

V tento deň sa v Bielorusku i v zahraničí konajú spomienkové večery.

Preložené z ruštiny. Bieloruský denník vychádza s podporou SlovakAid.

Ak má pre vás práca našich novinárov pred prezidentskými voľbami väčšiu hodnotu, ako je cena predplatného, môžete ich podporiť aj darom. Vopred ďakujeme 🫶

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Bielorusko a Lukašenko

Bieloruský denník

Svet

Teraz najčítanejšie