Denník N

Prečo ľudia milovali Chandlera Binga z Priateľov

Matthew Perry ako Chandler Bing v prvých epizódach seriálu Priatelia. Foto - Warner Bros.
Matthew Perry ako Chandler Bing v prvých epizódach seriálu Priatelia. Foto – Warner Bros.

Herec Matthew Perry, ktorý zomrel vo veku 54 rokov, dokázal stvárniť chlapíka, ktorý bol totálne priemerný, no napriek tomu vynikol.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Je to jedna z tých epizód, ktorá patrila len jemu: Odchádza z práce, z administratívnej budovy, kde robí niečo také nudné a priemerné, že si to žiaden z jeho najlepších priateľov nedokáže zapamätať.

Pri výťahu stojí s kamarátom Rossom, ktorý sa poňho zastavil, keď okolo prechádza Bob, jeden z kolegov z iného poschodia: „Čau, Toby,“ pozdraví Chandlera a on mu pozdrav opätuje.

Ross nechápe. „Prečo ti, dopekla, povedal Toby?“ pýta sa prekvapene.

Chandler vysvetľuje, že raz mu tak povedal a on ho neopravil. Druhýkrát ho už naozaj chcel opraviť, ale ponúkal mu šišku a on tú šišku chcel. „Je to už päť rokov, šiška je preč a ja som stále Toby,“ pokrčí plecami Chandler. Priam cítite tú trápnosť okamihu. Žeby preto, lebo ste už takisto niečo podobné zažili?

Seriál Priatelia (1994 – 2004). Foto – Warner Bros.

Ó – môj – bože!

Existuje veľa vysvetlení a štúdií popkultúrnych teoretikov o tom, prečo seriál Priatelia v 90. rokoch tak zafungoval – a či to bolo „chémiou“ medzi hercami a herečkami, ktorí sa na pľaci zišli, alebo tým, že témami trafili zeitgeist, alebo kombináciou oboch, ich úspech je nespochybniteľný.

Ako v knihe o fenoméne 90. rokov napísal americký novinár a spisovateľ Chuck Klosterman, „Priatelia sa stali vzorom spôsobu, ako poukázať na generačné problémy bez toho, aby sme priamo uznali, že generácie existujú“.

Postava Chandlera Binga, ktorú obsadil Matthew Perry,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Seriály

Kultúra

Teraz najčítanejšie