Denník N

Projekt Partizánske – príbeh mesta, ktoré založil Baťa a zobrali mu ho komunisti. Opustenú fabriku teraz zachraňujú aktivisti

Foto N - Tomáš Pobuda
Foto N – Tomáš Pobuda

Kedysi slávne Baťove závody v Partizánskom vyrábali topánky do celého sveta a pracovali tam tisícky ľudí. Zažili znárodnenie, sprivatizovanie, opustenie a teraz aj snahu o obnovu.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

„Je to fabrika, kde sa vyrábali topánky. Založil ju Baťa, ale ja ani neviem, či bol dobrý alebo zlý, hovorila mi mama. Moja prvá spomienka na Baťove závody v Partizánskom je veľmi zmiešaná. Vo veľa ľuďoch tento pocit istým spôsobom aj zostal.”

Katarína Janíčková z občianskeho združenia Fabrika umenia takto odpovedá na otázku, čo pre ľudí v Partizánskom znamená fabrika, ktorá mestu dala život. Obyvatelia tohto mesta dnes hľadajú odpoveď, ako s dedičstvom tejto fabriky naložiť.

Baťa bol pre komunistov symbolom kapitalizmu, prekážali im aj vysoké mzdy, ktoré dával. O vykorisťovaní, čo bol tradičný spôsob vykresľovania vzťahov medzi majiteľmi podnikov a robotníkmi, však nemohlo byť pri životnom štandarde zamestnancov firmy ani reči.

No štyridsať rokov omieľaná rétorika o „vykorisťovateľovi a kolaborantovi“ spôsobila, že ľudia často aj po roku 1989 tápu, keď majú zhodnotiť význam a osobu Baťu. A ako tápanie sa dá v tejto chvíli označiť aj to, čo sa má diať s veľkým výrobným komplexom, ktorý po obuvníckej firme zostal.

Jedna zo šiestich budov bývalej obuvníckej fabriky postavená podľa baťovskej architektúry. Foto N – Tomáš Pobuda

Prečo teda treba zachrániť Baťovo dedičstvo v západoslovenskom meste Partizánske?

V prvom rade preto, že ak by nebolo Jana Antonína Baťu a jeho vízie vystavať na zelenej lúke podľa vlastnej vízie mesto a v ňom svoj výrobný komplex, tak by Partizánske dnes neexistovalo. Reč je o meste, ktoré nemá ani sto rokov. Storočnicu budú v Partizánskom, pôvodne v Baťovanoch, oslavovať až v roku 2038.

A ak má toto dnes okresné mesto s 21-tisíc obyvateľmi ďalej existovať ako miesto s perspektívou na kvalitný život

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Architektúra a dizajn

Skryté pamiatky

Kultúra, Slovensko

Teraz najčítanejšie