Denník N

Exministerka kultúry Hroncová: Pani Šimkovičová mi povedala, že má víziu a návrhy zákonov

Foto N - Vladimír Šimíček
Foto N – Vladimír Šimíček

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Prvá zahraničná cesta Silvie Hroncovej ako ministerky kultúry smerovala na festival Pražské jaro, jej prvá zahraničná cesta po odchode z funkcie viedla tiež do Prahy. Na víkendový koncert Slovenskej filharmónie v Obecnom dome k 105. výročiu vzniku Československa.

Stretli sme sa po tom, ako po piatich mesiacoch odovzdala ministerstvo svojej nástupkyni Martine Šimkovičovej. Hlavné témy rozhovoru sa týkali toho, čo stihla so svojím tímom urobiť a aké výzvy čakajú kultúru.

Silvia Hroncová ďalej hovorí:

  • ako prebehli na ministerstve jej prvé stretnutia s Martinou Šimkovičovou a s Natáliou Milanovou;
  • čo by ešte spravila, keby mala niekoľko týždňov vo funkcii navyše;
  • v akom štádiu sú témy sponzoringu, obnovy pamiatok a kreatívnych centier;
  • z akej pozície sa chce ďalej venovať kultúre.

Ako vlastne prebieha odovzdávanie úradu medzi ministrami?

Moje prvé stretnutie s pani ministerkou Šimkovičovou bolo v stredu popoludní. Po svojom vymenovaní prišla na ministerstvo, zoznámili sme sa a sedeli sme spolu asi 40 minút. Mala som pre ňu pripravený kompletný materiál Výzvy pre rezort kultúry. Samostatne som jej odovzdala Stratégiu kultúry a kreatívneho priemyslu 2030, samostatne implementáciu stratégie, teda dva materiály, ktoré schválila vláda. Opísala som jej základné úlohy, ktoré vyplývajú z tejto stratégie a smerujú k skvalitneniu infraštruktúry rezortu a lepšiemu legislatívnemu prostrediu.

Ako na to zareagovala?

Povedala, že má vlastnú víziu a že má pripravené aj návrhy zákonov, ale že sa

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Rozhovory

Kultúra

Teraz najčítanejšie