Denník N

Nutričná terapeutka z nemocnice: Na raňajky, obed a večeru pre pacientov máme 3,12 eura

Foto N - Peter Lázár
Foto N – Peter Lázár

Pre pacientov po operácii robíme vývar z mäsa a zo zeleniny. Predtým sme ho robili z hovädzieho, teraz ho robíme z kuracieho. V rámci diéty je to akceptovateľné a je to lacnejšie, hovorí Gabriela Koščová z univerzitnej nemocnice v Košiciach.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Gabriela Koščová je hlavná odborníčka ministerstva zdravotníctva v odbore nutričná terapeutka. Pracuje v univerzitnej nemocnici v Košiciach, kde sa stará aj o stravu pacientov a zamestnancov.

V rozhovore hovorí:

  • prečo sa pacienti často sťažujú na jedlo v nemocnici;
  • ako dokážu navariť jedlo na celý deň pre pacientov za 3,12 eura bez DPH;
  • ale aj o tom, prečo nechváli ľudí, ktorí sa stanú vegánmi.

Keď sa pacientov v dotazníkoch pýtajú, s čím boli najviac nespokojní, najčastejšie je to strava. Prečo?

Pacient má trochu inú predstavu, aké stravovanie ho v nemocnici čaká, a je z domu zvyknutý na niečo iné. Nevaríme pre dvoch, troch či štyroch ľudí, ale niekoľko stoviek pacientov. Nie vždy sa dá docieliť, aby jedlo bolo dochutené ako doma. A hlavná vec je, že pacient príde a dostane takzvanú diétu, lebo niektoré ochorenia sa neliečia len liekmi, ale aj liečebnou výživou. Diéta môže byť nemastná, neslaná, niekedy je pri nej obmedzené ovocie a zelenina. Ak sa pacientovi hneď na začiatku nevysvetlí, prečo má takúto stravu, môže sa sťažovať. A viacerí sa sťažujú na porcie.

Že sú malé?

Áno, že je toho menej. Ale ak ide napríklad o ležiaceho pacienta, snažím sa mu vysvetliť, že nevydáva toľko energie, a preto je jeho príjem adekvátny.

Je to aj o tom, že doma používajú viac soli, dochucovadiel a porcie sú väčšie?

Určite. Potom sa čudujeme, že sme obézni. Pre všetkých platí jednoduchá rovnica – ak chcem schudnúť, musím mať väčší výdaj než príjem. To sa dá uplatniť u drvivej väčšiny ľudí s nadváhou a obezitou. Doma sme zvyknutí jesť väčšie porcie a vzniká obezita. Dávame viac soli, z čoho sú problémy s obličkami alebo tlakom. Keď takýto človek príde do nemocnice, dostane takzvanú diétu. A je problém, lebo mu to nechutí.

Prečo hovoríte o takzvanej diéte?

Keď niekomu poviem, že pracujem ako diétna sestra, všetci sa ma pýtajú na diéty na chudnutie. Ale ja sa nestarám len o pacientov s obezitou. Väčšina pacientov potrebuje výživu, ktorá im pomôže vyliečiť sa z ochorenia. Zároveň je veľa pacientov, ktorí nemajú žiadne obmedzenia stravy, no aj tí sú v nemocnici na diéte – racionálnej. Pritom v nej nie sú obmedzenia.

Akú máte pozíciu ako nutričná terapeutka v nemocnici?

Každá nemocnica má mať nutričného terapeuta, ale je dôležité, aby mal potrebné vzdelanie. Ja som hlavnou odborníčkou ministerstva zdravotníctva krátko, mám však viaceré podnety, že našu pozíciu obsadzujú ľudia bez zdravotníckeho vzdelania. To nie je vhodné. Čím ďalej

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Cesta k zdraviu

Rozhovory

Zdravotníctvo

Slovensko, Zdravie

Teraz najčítanejšie