Denník N

Messi má ôsmu Zlatú loptu, no naozaj si ju zaslúžil?

Lionel Messi so svojou ôsmou Zlatou loptou. Foto - TASR/AP
Lionel Messi so svojou ôsmou Zlatou loptou. Foto – TASR/AP

Druhým najlepším hráčom sezóny je Erling Haaland z Nórska, tretí skončil Francúz Kylian Mbappé. Najlepším futbalistom do 21 rokov sa stal Angličan Jude Bellingham, v kategórii žien zvíťazila Španielka Aitana Bonmatiová.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Lionel Messi ôsmykrát získal Zlatú loptu. Ocenenie pre najlepšieho futbalistu dostal najmä – a možno „iba“ práve – za to, že Argentínu priviedol k zisku titulu na majstrovstvách sveta v Katare.

Niet pochýb o tom, že Messi je fenomenálny futbalista. Sezóna 2022/23, za ktorú sa udeľuje Zlatá lopta, však nebola ani zďaleka jeho najlepšia. Našli by sme minimálne dvoch futbalistov, ktorí boli lepší vo všetkých podstatných číslach, a teda aj prínosnejší pre svoj tím.

Prvým je Erling Haaland, ktorý s Manchestrom City vyhral anglickú Premier League, Ligu majstrov aj FA Cup. Jeho problém však je, že je Nór. A nórska reprezentácia patrí k sotva priemerným národným tímom.

Znovu je teda namieste otázka, či stačí vyhrať majstrovstvá sveta, aby ste sa stali najlepším futbalistom za uplynulý rok. Ukazuje sa, že stačí. Už aj v minulosti sa to dvakrát stalo.

Vox populi v praxi

V tomto texte nespochybňujeme futbalové kvality Lionela Messiho, chceme v ňom poukázať na to, že hlasovanie v ankete o Zlatú loptu by malo mať prísnejšie kritériá. Zároveň však pripomíname, že hlasovanie je slobodná vôľa ľudu, a či sa s ním stotožňujeme, alebo nie, odzrkadľuje reprezentatívny názor väčšiny. Takisto ako napríklad parlamentné voľby.

Zlatá lopta sa druhýkrát v histórii udeľuje za sezónu a nie za kalendárny rok. O to väčšiu šancu mal mať

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Futbal

Lionel Messi

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie