Denník N

V Iráne zomrelo dievča, ktoré za zvláštnych okolností skolabovalo v teheránskom metre

Záber z bezpečnostnej kamery v teheránskom metre, na ktorom dievča vynášajú z vagóna jeho kamarátky. Reprofoto - YouTube
Záber z bezpečnostnej kamery v teheránskom metre, na ktorom dievča vynášajú z vagóna jeho kamarátky. Reprofoto – YouTube

17-ročnú Armitu Gerávandovú vyniesli v bezvedomí z vozňa pár sekúnd po tom, ako doň nastúpila. Ľudskoprávne organizácie tvrdia, že dievča napadla mravnostná polícia preto, že nemalo na hlave povinnú šatku.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Kamera v teheránskom metre zachytila len moment, keď vstúpila do vlakovej súpravy. To, čo sa udialo vnútri, vedia len svedkovia. Iránku Armitu Gerávandová z vlaku vyniesli nevládnu. Položili ju na podlahu nástupišťa a niektorí z prítomných následne odišli.

17-ročné dievča na následky zranení z metra o tri týždne zomrelo v nemocnici.

„Žiaľ, poškodenie mozgu obete spôsobilo, že strávila nejaký čas v kóme a pred niekoľkými minútami zomrela,“ uviedla v sobotu iránska štátna agentúra IRNA.

Gerávandová nemala na hlave hidžáb, teda povinnú šatku zakrývajúcu vlasy. Podľa ľudskoprávnych aktivistov ju v teheránskom metre napadla mravnostná polícia, ktorá kontroluje a vymáha jej nosenie. Zaviedla ho islamská revolúcia v roku 1979.

V pondelok na pohrebe dievčaťa zatkli známu právničku Nasrín Sotudíovú. Podľa jej manžela Rezu Chandana, ktorého cituje agentúra AFP, Sotudíovú pri zatýkaní zbili, pretože nemala na hlave šatku.

Žiadna nádej

Iránska štátna agentúra informovala, že Gerávandová začiatkom októbra upadla do kómy po tom, čo vo vlakovej súprave spadla v dôsledku poklesu krvného tlaku a poranila si hlavu.

Nórske ľudskoprávne združenie Hengaw tvrdilo, že Gerávandová utrpela ťažké zranenia pri

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Nepokoje v Iráne

Svet

Teraz najčítanejšie