Denník N

Vývoj bojov (614. deň): Ukrajinské predmostie na Dnipre sa rozširuje, Rusi očakávajú veľké vylodenie

Ukrajinský výsadok na Dnipre. Foto - TASR/AP
Ukrajinský výsadok na Dnipre. Foto – TASR/AP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

[Spoznajte ideologické, historické a geopolitické základy vojny na Ukrajine a jej dôsledky pre Slovensko v knihe Ako Putin stratil Ukrajinu.]

  • Ukrajinci sa čoraz viac usádzajú na východnom brehu rieky, ruské velenie tam vymenilo veliteľa.
  • Masaker pri Avdijivke pokračuje, ale Rusi po kúskoch postupujú.
  • Ukrajinci bombardovali ciele na Kryme, na polostrov možno prvýkrát útočili rakety ATACMS.
  • Mapy dňa – Dnipro, Avdijivka a Krym.
  • Videá dňa – Abramsy sa blížia; ruská bomba zastavila ukrajinský útok pri Robotynom; Ukrajinci zadržia ruského špióna; Rusi zadržia ukrajinského špióna.


Informácie v tomto texte sú zhrnutím udalostí za nedeľu 29. októbra. Situácia na niektorých miestach už môže byť iná.

Ukrajinci sa čoraz viac usádzajú na východnom brehu rieky, ruské velenie tam vymenilo veliteľa. Zatiaľ ide o operácie menších jednotiek, ale s potenciálne veľkým dosahom. Ukrajinskej armáde sa postupne darí rozširovať ovládanú oblasť na ľavom brehu Dnipra. Platilo to aj počas víkendu. Ide o posledné miesto, kde sa tento rok dá dúfať vo väčší úspech ukrajinskej armády.

V tejto oblasti nie sú ruské opevnenia také rozsiahle a Krym je odtiaľ blízko. Veľmi zjednodušene – ak by tu Ukrajinci uspeli, ruskú obranu by do značnej miery obišli od chrbta.

Výsledkom ukrajinských operácií pri Dnipre je, že v ruskom informačnom priestore sa rozširujú obavy z akútne hroziaceho vylodenia. Podľa rôznych správ na západnom brehu Ukrajinci sústredili do 20-tisíc vojakov na čele s brigádami námornej pechoty, ktorých časti už operujú na druhom brehu. Výsledkom nervozity pravdepodobne je aj výmena vrchného veliteľa ruských jednotiek na tomto úseku.

Podľa ruského vojaka a blogera Vladimira Romanova, ktorý píše na telegramovom kanáli Romanov Lajt, treba vylodenie očakávať do

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Vývoj bojov na Ukrajine

  • Hlavný editor publicistiky Denníka N Roman Pataj a reportéri Vladimír Šnídl a Tomáš Vasilko zhŕňajú aktuálnu situáciu na bojiskách
  • Nové vydanie zverejňujeme každý pracovný deň o 15:00 na webe a ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Súčasne s tým vychádza aj audioverzia pre predplatiteľov na webe a v aplikácii Denníka N
  • Ako pomôcť Ukrajine – prehľad organizácií.

Komentáre, Svet

Teraz najčítanejšie