Denník N

Revolucionári po revolúcii. Menej známe príbehy zo života Sándora Petőfiho a Janka Kráľa

Socha Janka Kráľa v Bratislave a Sándora Petőfiho v Užhorode. Foto - Wiki Commons a Peter Lázár
Socha Janka Kráľa v Bratislave a Sándora Petőfiho v Užhorode. Foto – Wiki Commons a Peter Lázár

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Autor je historik, výskumník Historického ústavu SAV a NKE Közép-Európa Kutatóintézet

V dejinách výnimočných historických období a revolúcií sa neraz vyskytujú okamihy, keď sa revolucionári, ktorí stáli na čele veľkých zmien, dostanú do konfliktu s príslušníkmi vlastnej komunity. Zvyčajne k tomu dochádza, keď sa zmeny, podporované širokou verejnosťou práve vďaka týmto mladým ľuďom s nepokojnou dušou, v istej podobe už rozbehli a udržiavať mimoriadnu situáciu netreba.

To, že rozhodné vystúpenie proti spoločenskému poriadku, ktorý bol zrelý na zmenu, si neraz vyžaduje úplne odlišné osobnosti ako následný budovateľský proces v mierových časoch, dokazujú aj príklady Sándora Petőfiho a Janka Kráľa – dvoch revolucionárov z roku 1848.

Básnické paralely

Sándor Petőfi (1822 – 1849) a Janko Kráľ (1822 – 1876) majú nielen rovnaký rok narodenia (Kráľ sa narodil v apríli, Petőfi na sklonku toho istého roka), ale navyše rodiny oboch pochádzajú z Horného Uhorska a svetlo sveta uzreli ako synovia otcov, mäsiarskych majstrov s materinským jazykom slovenským.

Obaja vytvorili rozhodujúcu časť svojho nadčasového celoživotného diela v predrevolučných rokoch a obaja boli básnikmi romantizmu, ktorí sa vo svojej lyrike sústreďovali predovšetkým na ľud. V roku 1848 sa stali symbolmi revolúcie – Petőfi na maďarskej a Kráľ na slovenskej strane.

Menej známe však je, že ich životné osudy vykazujú istú paralelu aj po – či napriek – Petőfiho predčasnej smrti: obaja totiž zažili zvláštnu situáciu, keď sa súzvuk revolucionára s ľudom, za ktorý bojoval a ktorý si idealizoval, narušil.

Z maďarského revolucionára „ruský špión“?

Väčšina aktivít Sándora Petőfiho v rokoch 1848 – 1849 je dobre známa z maďarských učebníc dejepisu. Menej často v nich však figuruje príbeh, keď sa básnik,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

História

Komentáre

Teraz najčítanejšie