Denník N

Do sporu zahraničných študentov a ochranky sa zaplietol Druckerov štátny tajomník, padli aj slová o opiciach

Róbert Zsembera. Foto - FB Robert Zsembera
Róbert Zsembera. Foto – FB Robert Zsembera

Na začiatku covidovej pandémie sa študenti z programu Erasmus+ sťažovali na internátnu ochranku a aj na použitie slzného spreja, zasiahli aj ambasády. Nový štátny tajomník Róbert Zsembera tvrdí, že si nepamätá správy o opiciach, a ospravedlňuje sa, ak sa vyjadril neprimerane.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Keď pred tri a pol rokmi prišla prvá vlna covidovej pandémie, 11. marca 2020 Univerzita Komenského zatvorila internáty v Mlynskej doline. Veľká väčšina študentov odišla domov a učila sa dištančne – ostalo asi desať percent študentov.

Medzi nimi boli aj zahraniční študenti programu Erasmus+, ktorí sa nedostali domov. „Sme 33 dní izolovaní na internátoch a okolí a udržiavame kontakt iba navzájom,“ napísalo o mesiac neskôr 25 študentov v otvorenom liste.

V marci a apríli 2020 sa študenti dostávali do vyhrotených konfliktov s bezpečnostnou službou na internáte. Na bezpečnosť na internátoch nedohliadala žiadna externá SBS služba, ale interní zamestnanci vysokoškolského mestečka z oddelenia bezpečnosti a poriadku.

Spory boli podľa zahraničných študentov také vážne, že niekoľkokrát kontaktovali ambasády svojich rodných krajín na Slovensku. Sťažovali sa na šikanózne správanie – ochrankári študentom bez oznámenia vchádzali do izieb a použili na nich dokonca aj slzný sprej. V apríli 2020 študentom došla trpezlivosť a napísali list, ktorý adresovali deviatim veľvyslanectvám a pätnástim univerzitám vo svojich rodných krajinách.

Riaditeľ mal byť tvrdší, môžu ich vyhodiť, opice…

Zamestnanci internátnej ochranky si o týchto konfliktoch písali vo dvoch skupinách v aplikácii WhatsApp. Denník N má k dispozícii úryvky ich komunikácie, v ktorých sa objavilo aj meno Róberta Zsemberu. Ten sa minulý týždeň stal štátnym tajomníkom ministerstva školstva pod ministrom Tomášom Druckerom.

Zsembera je expertom strany Hlas na školstvo a kandidoval za ňu vo voľbách zo 43. miesta, do parlamentu sa neprekrúžkoval.

„…a riaditeľ môže a mal by byť tvrdší… stále sa ich týka,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Ficova vláda

Hlas

Školstvo

Tomáš Drucker

Slovensko

Teraz najčítanejšie