Denník N

Týždeň v zdraví: Viete, čo sú disociatívne poruchy osobnosti? Máte dobrú kardiorespiračnú kondíciu? Pomáha kofeín pred cvičením?

Ilustračné foto - JumpStory
Ilustračné foto – JumpStory

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Newsfilter Týždeň v zdraví píšu pre Denník N lekári Tomáš Havran a Marek Karman, ktorí pripravujú newsletter Od môjho lekára.

V dnešnom vydaní sa môžete dočítať:

  • čo sú disociatívne poruchy osobnosti a ako sa prejavujú;
  • prečo je dôležité mať dobrú kardiorespiračnú kondíciu;
  • či môže kofeín ovplyvniť fyzický výkon.

Disociatívna porucha osobnosti je raritná a často zamieňaná so schizofréniou

Keď sa začítame do aktuálnej medzinárodnej klasifikácie chorôb ICD 11, nájdeme tam nie síce mnoho – ako sa dá definovať mnoho? –, ale relatívne dosť rôznych porúch osobností. Jednou z nich je disociatívna porucha osobnosti, ktorá si aj pre svoju raritnosť zaslúži našu pozornosť. Okrem iného aj preto, že si ju laici často chybne zamieňajú so schizofréniou. A aby sme boli presní: celkovo ide o 10 rôznych kategórií disociatívnych porúch.

Budeme teda paušalizujúco zjednodušovať, pretože komplexné obsiahnutie témy by bolo bez debaty na výdatnú rigoróznu prácu.

Pre disociatívnu poruchu osobnosti je zaužívané aj pomenovanie rozdvojená osobnosť, preto sa často mylne zamieňa so schizofréniou; bežné je aj pomenovanie viacnásobná porucha osobnosti.

Kľúčovou charakteristikou ľudí trpiacich disociatívnou poruchou osobnosti je, že majú dve alebo aj viac odlišných osobností.

Disociatívne poruchy zahŕňajú problémy s identitou, pamäťou, emóciami, vnímaním, so správaním a aj zmyslom uvedomenia si samého seba. Disociatívne symptómy potenciálne

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Cesta k zdraviu

Duševné zdravie

Týždeň v zdraví

Zdravie

Teraz najčítanejšie