Denník N

Zlá matka, neverná manželka, vrahyňa? Vo filme Anatómia pádu zaznie verdikt, ktorý vám nedá pokoj

Z filmu Anatómia pádu. Foto - Aerofilms & ASFK
Z filmu Anatómia pádu. Foto – Aerofilms & ASFK

V slovenských kinách je brilantná vzťahová dráma francúzskej režisérky Justine Triet. V Cannes s ňou vyhrala Zlatú palmu, Anatómiu pádu videlo vo francúzskych kinách viac ako milión ľudí.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Článok obsahuje spoilery

Sandra Voyte má návštevu. Do domu stojaceho vysoko v horách za ňou príde sympatická študentka. Chce s ňou urobiť rozhovor do svojej záverečnej práce.

Sandra je spisovateľka. Snaží sa o uvoľnený tón, no konverzácia neplynie. Študentka je trochu nervózna, najmä keď Sandra zvrtne otázky smerom na ňu. Možno sa potrebuje len rozhovoriť, uvoľniť atmosféru, možno ju naozaj zaujíma.

Zrazu sa v dome ozve šialene hlasná hudba. „To je môj muž, hore pracuje, robieva to bežne,“ snaží sa vysvetliť situáciu Sandra. Odpije si z vína a ešte chvíľu sa obe snažia tváriť, že rozhovor môže pokračovať.

pesnička ide dookola v slučke. Hrá tak nahlas a je taká otravná, že po prvých desiatich minútach máte chuť ujsť z kina, ale otázka znie inak: Je to dôvod na vraždu?

Mohla by Sandra zabiť svojho muža Samuela?

Hľadá sa motív, no nie je to detektívka

Len aby to bolo jasné hneď od začiatku: Anatómia pádu nie je žiadna klasická detektívka, v ktorej ide o odhalenie a dolapenie vraha. Verdikt síce v súdnej sieni skutočne zaznie, ale či má šancu uspokojiť vás, nechajme ešte chvíľu visieť vo vzduchu.

Otázka, kto je obeť a kto vinník, hrá v celom filme dôležitú úlohu, no nie v doslovnom význame týchto slov. Toto nie je film o tom, kto je páchateľ. Toto je priam

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Filmy

Oscary

Vzťahy

Životy žien

Kultúra, Rodina a vzťahy

Teraz najčítanejšie