Denník N

Ako ďalej, aby nás to neprevalcovalo

Protest Za Slušné Slovensko v roku 2020. Foto N - Tomáš Benedikovič
Protest Za Slušné Slovensko v roku 2020. Foto N – Tomáš Benedikovič

Najbližšie mesiace ukážu, do akej miery stúpenci prozápadného Slovenska dokážu zúročiť svoje skúsenosti na udržanie a posilnenie základných pilierov liberálnej demokracie.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Premiér Fico už v Bruseli avizoval, že bude presadzovať slovenskú politiku, konkrétne neposkytovať vojenskú pomoc Ukrajine. Keďže podľa jeho slov Ukrajina patrí medzi najskorumpovanejšie krajiny na svete, aj iné formy pomoci, akou je napríklad finančná podpora, bude jeho vláda podmieňovať garanciami, že európske peniaze nebudú spreneverené. To bez ostychu vyhlásil politik, za ktorého vlády korupcia prekvitala.

Minister obrany Kaliňák po stretnutí s americkým veľvyslancom Ranom informoval, že Dohodu o obrannej spolupráci s USA bude nutné upraviť. Nová vláda si vraj váži dobré vzťahy so západnými partnermi, ale je iná ako „predošlé servilné vlády“.

Nový minister vnútra Šutaj Eštok postavil mimo služby šesticu policajtov na čele s Jánom Čurillom. Všetci pritom majú od začiatku októbra schválený status chráneného oznamovateľa, čo znamená, že takéto úkony proti nim sú možné iba za podmienky, ak ich vopred schváli Úrad na ochranu oznamovateľov. Jeho riaditeľka Zuzana Dlugošová uviedla, že k ničomu takému nedošlo – konanie proti chránenému oznamovateľovi bez súhlasu úradu je teda neplatné. Nezdá sa však, že by to ministra trápilo.

Vládna koalícia hovorí o príprave zákona o zahraničných agentoch namiereného proti „politickým mimovládkam“, o zásahoch do súdnictva; obavy vzbudzujú signály o ovládnutí RTVS. O mnohých chystaných krokoch zatiaľ ešte nevieme, ale razantný nástup už v prvých dňoch vládnutia i uvedenie krajne problematických osôb do dôležitých funkcií neveštia nič dobré.

Bola by trúfalosť ponúknuť proti tomu všetkému univerzálny návod pre tých, ktorých tieto kroky hlboko znepokojujú. Tobôž, keď žijeme v ére polykrízy, keď je neobyčajne ťažké zorientovať sa v jednotlivých výzvach, nieto ešte v ich vzájomnom prepojení. Keď sa k ruskej invázii na Ukrajine pridal desivý teroristický atak Hamasu na Izrael i riziká vyplývajúce z izraelskej odvety.

Opozičné politické strany si svoje stratégie bezpochyby sformulujú. Občania sa už ozvali, keď protesty odbornej i mnohotisícovej laickej verejnosti proti šokujúcemu výberu nominanta na mimoriadne náročný post ministra životného prostredia pomohli tomu, aby kandidát nakoniec ministerské kreslo nezískal.

Popri protestoch, v ktorých bude treba pokračovať, má zmysel hľadať aj zdroje pozitívnej energie a radosti zo života; sústrediť sa na niečo, čo nás napĺňa potešením z príjemnej rutiny alebo z nového zážitku. Venovať sa

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Dnes píše

Texty múdrych ľudí, ktorých redakcia poprosila, aby pravidelne písali o tom, čo práve teraz považujú za dôležité, spôsobom, ktorý sa im zdá práve teraz najvhodnejší.

Komentáre

Teraz najčítanejšie