Naše deti v tínedžerskom veku radšej trávia čas s nami než s rovesníkmi. Je to v poriadku?

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.
Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.
V Psychologickej poradni Denníka N na vaše otázky trikrát do týždňa odpovedajú skúsené psychologičky a psychológovia.
- Svoju otázku z oblasti výchovy, rodičovstva, práce, životných rozhodnutí, riešenia konfliktov, priateľských či partnerských vzťahov môžete poslať na [email protected]. Okrem otázky uveďte aj svoje krstné meno a vek.
- Pri dlhodobých problémoch vyhľadajte pomoc psychológa alebo psychiatra, v prípade akútnych psychických ťažkostí kontaktujte krízové linky pomoci.
Všetky vydania poradne nájdete na stránke Psychologická poradňa Denníka N.
Je v poriadku, ak moje deti vo veku 12 a 14 rokov nechodia von s rovesníkmi, ale radšej trávia čas s rodičmi a s mladším súrodencom?
Máme tri deti, dvaja chlapci sú v puberte, mladší syn je vo veku 6 rokov. Mladší sa snaží priblížiť starším deťom, majú spolu skvelý vzťah, zabavia sa spolu, vedia nájsť spoločné aktivity, sú spolu šťastní a majú sa veľmi radi. My ako rodičia sa takisto deťom venujeme, chodíme aj na spoločné výlety, vymýšľame spoločné aktivity, chodíme na spoločné prechádzky.
Deťom nič nechýba, sú šťastné, a tak moja otázka znie, či to nie je nezdravé, keď staršie deti trávia čas s nami a nie so seberovnými kamarátmi. Deti majú v škole veľmi dobré vzťahy s kamarátmi, učia sa výborne a zatiaľ neprejavili záujem ísť von s kamarátmi. Máme otvorené vzťahy. Hovoria, že sa doma cítia lepšie a viac nepotrebujú.
Dominika, 35 rokov

Odpovedá psychologička Jana Ashford
Milá Dominika,
z toho, ako opisujete svojich chlapcov, mám dojem, že Vaše deti sú zdravé, spokojné a dobre sa vyvíjajúce. Rady trávia čas v rodine, v škole sa majú dobre akademicky aj sociálne a z rodiny ich to zatiaľ veľmi neláka.
Obdobie skorej puberty, v ktorom sú aj Vaši starší synovia, je obdobím postupného nárastu vplyvu rovesníkov a poklesu priameho vplyvu rodičov na deti. U každého však tento posun nastáva v o kúsok inom čase aj v inej intenzite. Vaši chlapci sa v tomto „neponáhľajú“ a to je úplne v poriadku.
Starosti by ste si mohli robiť, keby