Denník N

Vo vlastnom dome s prilbou na hlave – na východe zbierajú sily a peniaze na obnovu po zemetrasení

Foto - Ivan Fleischer
Foto – Ivan Fleischer

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Lívia drží v rukách žltú ochrannú prilbu. Nemá veľmi chuť rozprávať sa. Stojí vedľa jedného z najviac poškodených domov po nedávnom zemetrasení. Pred pár dňami v ňom bývala s rodičmi a bratom. Aj keby to neskonštatoval statik, už na pohľad je zrejmé, že dom nie je bezpečný. Presťahovali sa k starému otcovi. A preto má Lívia prilbu, aká sa používa na veľkých stavbách.

„Ocko mi ju dal. Je stavbár a trval na tom, že ju musím nosiť, keď sa pohybujem okolo domu alebo potrebujem zvnútra vyniesť nejaké veci. Aby sa mi niečo nestalo. Tu netušíte, kedy vám čo spadne na hlavu,“ vraví 25-ročná sestrička. Pracuje v nemocnici v Humennom.

Foto – Ivan Fleischer
Foto – Ivan Fleischer

Ich dom stojí na konci Ďapaloviec, tie boli najbližšou obcou od epicentra zemetrasenia, ktoré 9. októbra vystrašilo obyvateľov v Prešovskom kraji. Postavili ho v 90. rokoch. Elektrina je odpojená, lebo nevedia, či niektoré káble v stenách nie sú poškodené.

„Keď tu roky bývate, máte k tomu miestu citový vzťah. Takže nie je pre nás jednoduché čo len uvažovať o alternatíve búrania. Zvlášť keď na tejto stavbe pracovali rodičia, starí rodičia a aj ďalšia rodina. Do tohto domu dali veľa síl, šporili každú korunu,“ vysvetľuje Lívia.

Ako pomôcť 

Združenie Donio organizuje zbierku na pomoc ľuďom zasiahnutým zemetrasením na východe Slovenska. „Chceme pomôcť ľuďom so zničenými alebo s poškodenými príbytkami v obciach najviac zasiahnutých zemetrasením v spolupráci s ich starostami a starostkami. S prichádzajúcim jesenným a zimným obdobím budú títo ľudia potrebovať čo najskôr novú alebo opravenú strechu nad hlavou. Pridajte sa,“ vyzýva Zuzana Suchová, správkyňa Donio n. f.

Ešte pred zemetrasením rozmýšľala, že možno pôjde žiť a pracovať do Košíc alebo niekam inam, teraz to vníma inak. „Keď

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Zemetrasenie na východe

Slovensko

Teraz najčítanejšie