Denník N

Antisemitizmus súvisí so schvaľovaním násilnej revolúcie a totality a s vierou v konšpiračné teórie, tvrdí nová štúdia

Nórsku študentku medicíny Marie Andersenovú (na obrázku s transparentom) vylúčila univerzita vo Varšave zo štúdia za prejavy antisemitizmu. Foto – Nexta/X
Nórsku študentku medicíny Marie Andersenovú (na obrázku s transparentom) vylúčila univerzita vo Varšave zo štúdia za prejavy antisemitizmu. Foto – Nexta/X

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

  • Aktuálne antisemitské prejavy môžu predstavovať „ventil“ pre tých, čo uverili sprisahaneckým teóriám o Židoch, na ktorých sa ako na ľudí z nečlenskej skupiny („oni“) historicky nabalili najrôznejšie bludy a konšpiračné teórie. K takým záverom zvádza nová štúdia, no upozorňujeme, že výskum má nedostatky.
  • Oslovili sme odborníkov, aby politický antisemitizmus na našom území zasadili do historického kontextu. Historik Miloslav Szabó povedal, že predstavitelia katolíckeho antisemitizmu na čele s Jozefom Tisom „chceli odstránením židovskej konkurencie urýchliť vznik slovenskej strednej vrstvy, čím vytvorili podmienky na deportáciu a likvidáciu Židov zo Slovenska“.

Svet obchádza strašidlo – strašidlo antisemitizmu.

K jeho nárastu došlo „počas covidu, ruskej agresie [na Ukrajine] a teraz [počas vojny medzi Izraelom a Hamasom] k nemu dochádza znova“, povedal pre Guardian Michael O’Flaherty, riaditeľ Agentúry EÚ pre základné práva.

„Ide o najdesivejšie obdobie pre Židov od druhej svetovej vojny. Problémy sme mali aj predtým, ale také zlé to za môjho života ešte nebolo,“ povedal pre agentúru Reuters 62-ročný Anthony Adler pred synagógou v londýnskej štvrti Golders Green, kde žije početná židovská komunita.

Svet zachvátila vlna antisemitizmu. Zdroj – veľvyslanectvo Izraela v USA/X

Konšpiračné myslenie, otvorenosť voči totalite

Podľa štúdie, ktorá nedávno vyšla v časopise Humanities and Social Sciences Communications, nevysvetľuje antisemitské postoje ani tak príklon k ľavici alebo k pravici, ale predovšetkým konšpiračné myslenie, otvorenosť voči totalitnej vláde a túžba po zvrhnutí spoločenského poriadku.

O uvedenej štúdii sa hovorilo na pôde parlamentu Spojeného kráľovstva a referovali o nej aj renomovaní psychológovia. Napriek tomu sa domnievame, že pri aplikácii jej zistení na pochopenie súčasnej vlny antisemitizmu je namieste opatrnosť.

Denník N oslovil aj etnologičku a historika, aby politický antisemitizmus na našom území – v krátkosti – zasadili do historického kontextu. No najprv si priblížme zistenia uvedenej štúdie.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Človek

Hoaxy a propaganda

Izraelsko-palestínsky konflikt

Svet, Veda

Teraz najčítanejšie