Denník N

„Hitler nezomrel v Berlíne, WHO chystá vlastnú políciu.“ Na českej univerzite vystúpil slovenský konšpirátor

Peter Staněk na ČVUT. Foto - repro YouTube
Peter Staněk na ČVUT. Foto – repro YouTube

Český inštitút informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT v Prahe hostil minulý týždeň prednášku známeho slovenského konšpirátora Petra Staněka. Vedenie školy sa od udalosti dištancuje s tým, že sa už nebude opakovať.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Minulý týždeň vyvolala medzi konzumentmi dezinformácií vlnu vzrušenia prednáška slovenského ekonóma Petra Staněka, ktorý je zároveň známym šíriteľom konšpiračných teórií.

Na České vysoké učení technické (najstaršia česká technická univerzita – pozn. red.) ho pozval vedecký riaditeľ Českého inštitútu informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) Vladimír Mařík. Prednáška teraz koluje v dezinformačných skupinách, na sociálnych sieťach má desaťtisíce pozretí.

Staněk na prednášku prišiel oblečený do uniformy zo Star Treku a okrem iného tvrdil, že Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) sa chystá vytvoriť vlastnú políciu a že jej členské štáty budú po novom platiť štyri percentá svojho HDP – a to údajne preto, aby sme „mohli financovať policajné oddiely, ktoré si budú vynucovať plnenie smerníc WHO, určených jednotlivým členským krajinám“. A vychvaľoval Rusko, ktoré sa údajne postavilo proti tomuto nápadu.

To všetko podľa Staněka obsahuje „pandemická dohoda“.

Takáto dohoda sa však v skutočnosti ešte len pripravuje a opatrenia, o ktorých Staněk hovoril, obsahovať nemá.

„Nepravda a hoax. Medzinárodná dohoda o prevencii a pripravenosti na pandémiu je ešte len v procese rokovania. Tento proces je riadený členskými štátmi a obsah tejto dohody budú určovať a schvaľovať členské štáty WHO,“ reagoval pre Deník N hovorca WHO Jakub Žák.

Hovorca už v lete verejne odmietol, že by pripravovaný dohovor dovoľoval WHO vyhlásiť kedykoľvek stav pandémie alebo nariadiť povinné očkovanie či covid pasy. Práve to tvrdil Staněk vo svojej prednáške, ktorú teraz videli desaťtisíce ľudí. „Ide o nepravdu a nič podobné v žiadnom prípade nehrozí,“ povedal v lete Žák pre iRozhlas.

Radil Mečiarovi, Ficovi aj Pellegrinimu

Okrem týchto klamstiev Staněk na pôde ČVUT tvrdil napríklad to, že Organizácia Spojených národov má po novom možnosť

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Hoaxy a propaganda

Pseudoveda

Slovensko, Svet

Teraz najčítanejšie