Denník N

Natočila film o žene popálenej kyselinou: Útočník sa dodnes cíti ako obeť, nechcela som mu dávať priestor

Dokumentaristka Jarmila Štuková. Foto - Timon Láska
Dokumentaristka Jarmila Štuková. Foto – Timon Láska

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Pred desiatimi rokmi sa Martine zrútil svet po tom, čo jej expriateľ polial tvár kyselinou. Po brutálnom útoku takmer oslepla, kyselina jej zničila tvár. Žena však dokázala traumatický zážitok prekonať a dnes šíri osvetu o popáleninách s projektom Burn Fighters.

Jej niekoľkoročnú cestu zachytáva film Moja nová tvár dokumentaristky a vojnovej fotografky Jarmily Štukovej, ktorý je už v českých kinách. Hudbu k filmu vytvorila slovenská hudobníčka Katarzia.

V rozhovore s Jarmilou Štukovou sa dočítate:

 • prečo sa rozhodla natočiť príbeh popálenej ženy;
 • ako spätne vníma svoj čin vinník útoku;
 • ako sa hrdinka teraz stavia k svojmu fyzickému vzhľadu;
 • čo si režisérka odniesla z rokov strávených s Martinou.

Po premiére Mojej novej tváre na Medzinárodnom festivale dokumentárnych filmov v Jihlave ste zažili ovácie vo vypredanej sále pre vyše 500 ľudí. Ako to vnímate?

Mám obrovskú radosť. Prvé roky sme s Martinou natáčali samy. Ani som netušila, že z toho bude dokument, pôvodne to mala byť reportáž. Tieto ovácie sú pre nás všetkých veľmi krásna satisfakcia.

Strávili sme s tým dokumentom veľa rokov, hľadali sme spôsob, ako príbeh vyrozprávať. Som nesmierne vďačná za ženy v tíme: strihačku a dramaturgičku Evženiu Brabcovú a predovšetkým za producentku Maju Hamplovú, ktorá k nám priviedla profesionálny štáb.

Ako Martina reagovala na to, že s ňou vôbec chcete natáčať?

Martinu som spoznala na klinike popáleninovej medicíny. V tom čase to bola traumatizovaná žena. Chceli sme sa stretnúť kvôli téme kyselinových útokov, pretože som sa pred rokmi podieľala na dokumente Nezlomené, pričom jedna časť sa zaoberala práve útokmi kyselinou v Indii.

Už len ten názov poukazuje na to, že sme hrdinky nechceli ukazovať ako popálené chuderky, ale, naopak, ako ženy s nádejou, ktorú si dokážu zachovať aj po takomto závažnom útoku, ktorý vás fyzicky znetvorí.

Keď som sa vrátila z natáčania Nezlomených do Česka, tak vo mne téma stále rezonovala. Chcela som Martinu spoznať, zaujímalo ma, ako sa odvíja život po takom útoku v Česku: stane sa taká vec a zrazu v 25 rokoch prídete o zrak.

V tom čase Martina

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Domáce násilie

Kde môžete hľadať pomoc?

 • Národná bezplatná nonstop linka pre ženy zažívajúce násilie: 0800 212 212
 • Nonstop krízová linka Aliancie žien Slovenska, ktorá poskytuje poradenstvo a pomoc obetiam násilia: 0903 519 550, [email protected]
 • Poradenské centrum Alej (Bratislavský kraj): 0911 417 778, [email protected]
 • Poradenské centrum Nádej (Bratislava): 0905 463 425, [email protected]
 • Centrum Slniečko (Nitra): 0917 545 808, [email protected]
 • Bezpečný ženský dom Dúha: 0915 166 663 a 0918 824 247, [email protected]
 • Bezpečný ženský dom Brána do života: 0915 439 245, [email protected]
 • Poradenské centrum Náruč Žilina: 0918 185 576, [email protected]
 • Poradenské centrum Náruč Čadca: 0907 840 552, [email protected]
 • Bezpečný ženský dom Luna v Trenčíne, krízová linka non-stop: 0918 312 908,

Duševné zdravie

Filmy

Rozhovory

Silné ženy

Životy žien

Kultúra, Rodina a vzťahy

Teraz najčítanejšie