Natočila film o žene popálenej kyselinou: Útočník sa dodnes cíti ako obeť, nechcela som mu dávať priestor

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.
Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.
Pred desiatimi rokmi sa Martine zrútil svet po tom, čo jej expriateľ polial tvár kyselinou. Po brutálnom útoku takmer oslepla, kyselina jej zničila tvár. Žena však dokázala traumatický zážitok prekonať a dnes šíri osvetu o popáleninách s projektom Burn Fighters.

Jej niekoľkoročnú cestu zachytáva film Moja nová tvár dokumentaristky a vojnovej fotografky Jarmily Štukovej, ktorý je už v českých kinách. Hudbu k filmu vytvorila slovenská hudobníčka Katarzia.
V rozhovore s Jarmilou Štukovou sa dočítate:
- prečo sa rozhodla natočiť príbeh popálenej ženy;
- ako spätne vníma svoj čin vinník útoku;
- ako sa hrdinka teraz stavia k svojmu fyzickému vzhľadu;
- čo si režisérka odniesla z rokov strávených s Martinou.
Po premiére Mojej novej tváre na Medzinárodnom festivale dokumentárnych filmov v Jihlave ste zažili ovácie vo vypredanej sále pre vyše 500 ľudí. Ako to vnímate?
Mám obrovskú radosť. Prvé roky sme s Martinou natáčali samy. Ani som netušila, že z toho bude dokument, pôvodne to mala byť reportáž. Tieto ovácie sú pre nás všetkých veľmi krásna satisfakcia.
Strávili sme s tým dokumentom veľa rokov, hľadali sme spôsob, ako príbeh vyrozprávať. Som nesmierne vďačná za ženy v tíme: strihačku a dramaturgičku Evženiu Brabcovú a predovšetkým za producentku Maju Hamplovú, ktorá k nám priviedla profesionálny štáb.
Ako Martina reagovala na to, že s ňou vôbec chcete natáčať?
Martinu som spoznala na klinike popáleninovej medicíny. V tom čase to bola traumatizovaná žena. Chceli sme sa stretnúť kvôli téme kyselinových útokov, pretože som sa pred rokmi podieľala na dokumente Nezlomené, pričom jedna časť sa zaoberala práve útokmi kyselinou v Indii.
Už len ten názov poukazuje na to, že sme hrdinky nechceli ukazovať ako popálené chuderky, ale, naopak, ako ženy s nádejou, ktorú si dokážu zachovať aj po takomto závažnom útoku, ktorý vás fyzicky znetvorí.
Keď som sa vrátila z natáčania Nezlomených do Česka, tak vo mne téma stále rezonovala. Chcela som Martinu spoznať, zaujímalo ma, ako sa odvíja život po takom útoku v Česku: stane sa taká vec a zrazu v 25 rokoch prídete o zrak.
V tom čase Martina