Denník N

Som rada, že sa to skončilo a môžem ísť, vraví tenistka Vondroušová. Prečo je Turnaj majsteriek v Mexiku fiasko

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Tenisový turnaj majsteriek je jedným z najprestížnejších ženských športových podujatí na svete. Keď sa však potom objavia na sociálnych sieťach zábery z úplne prázdnych tribún počas zápasu štvorhry, nie je to pre turnaj najlepšia reklama.

Tenistky, ktoré mali ambíciu kvalifikovať sa na podujatie, ešte v septembri (keď už mnohé mali aj takmer istotu) nevedeli, kam vlastne pocestujú. „Ako hráčky vôbec nie sme súčasťou diskusií,“ sťažovala sa v auguste donedávna svetová jednotka Iga Świąteková.

Hrá sa pritom o vysoké čiastky peňazí. Neporazená víťazka (keďže turnaj sa hrá skupinovou fázou) si zarobí 3,024 milióna amerických dolárov (takmer 2,9 milióna eur). To je viac, ako dostala víťazka ktoréhokoľvek grandslamového turnaja v tejto sezóne.

Tenistky patria k najlepšie zarábajúcim športovkyniam sveta. Pred päťdesiatimi rokmi zásluhou americkej tenistky Billie Jean Kingovej dostali na US Open ženy rovnaké odmeny ako muži, aj dnes má tenis vedúce postavenie v ženskom športe. Je preto dôležité sa pozerať, aké signály vysiela do sveta tým, ako pristupuje k podujatiu pre svoje najúspešnejšie hráčky.

Počnúc výberom lokality, pokračujúc kvalitou kurtov a končiac pri úvahách o presunutí turnaja do lokality známej porušovaním ľudských práv.

Začnime pri tom, ako je možné, že hráčky sa iba 7. septembra dozvedeli, kam sa majú presunúť na 29. októbra na začiatok turnaja. Iba vtedy WTA oznámila, že turnaj sa bude konať v mexickom Cancúne.

Už 22. septembra sa pritom na turnaj oficiálne kvalifikovali až štyri tenistky, teda polovica z celkovej zostavy. WTA v tom čase na oficiálnych stránkach oznámila, že čoskoro začne predávať aj vstupenky. Mesiac pred podujatím.

Pred rokom v podobnom termíne WTA oznámila ako dejisko americký Fort Worth a rok predtým podobne neskoro oznámili mexickú Guadalajaru.

Niekedy sa na kurte necítim bezpečne

Okrem toho, že z marketingového hľadiska zrejme nie je najšťastnejšie, ak sa dejisko turnaja určí na poslednú chvíľu, s podmienkami v Cancúne hráčky nie sú spokojné. „Ten kurt je šialený a

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Tenis

Ženy v športe

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie