Denník N

Svetový newsfilter: Na Ukrajinu sa vracia politika. Zelenského exporadca bude kandidovať za prezidenta

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

[Spoznajte ideologické, historické a geopolitické základy vojny na Ukrajine a jej dôsledky pre Slovensko v knihe Ako Putin stratil Ukrajinu.]

Dobrý deň,

blíži sa zima, boje na Ukrajine sa dostali do slepej uličky, a ako hovorí veliteľ ukrajinskej armády, ani jedna strana momentálne nemá prostriedky na to, aby to zmenila. Ukrajinu teda čaká veľmi ťažká zima – dá sa očakávať, že ruská armáda znovu urobí všetko pre to, aby bol každodenný život čo najnáročnejší.

Aj vzhľadom na priebeh ofenzívy a v súvislosti s tým, čo sa deje na Blízkom východe, bude pre Volodymyra Zelenského čoraz komplikovanejšie udržiavať takú mieru podpory, akú mala Ukrajina doteraz. Svedčí o tom aj kritika jeho bývalého poradcu, ktorý ohlásil prezidentskú kandidatúru.


Európa: Na Ukrajinu sa vracia politika

V mediálnom priestore tento týždeň upútal veľkú pozornosť článok časopisu Time o Volodymyrovi Zelenskom. Americký magazín ho vykresľuje ako odhodlaného lídra, ktorý však stratil kontakt s realitou.

Text sa opiera o výpovede viacerých nemenovaných zdrojov z okolia ukrajinského prezidenta. Je možné, že kritika niektorých z nich súvisí s ich vlastnými mocenskými záujmami.

Čo sa stalo: Nešlo by o jediný dôkaz, že na Ukrajinu sa vracia vnútropolitická súťaž. Napriek výraznej polarizácii sa krajina od vypuknutia totálnej ruskej vojny mimoriadne zjednotila. Aj Zelenského najväčší politickí súperi verejne podporovali vládu a sľubovali, že na hádky príde čas až po vyhratej vojne.

V posledných mesiacoch aj vzhľadom na limitované úspechy dlhoočakávanej ofenzívy však pribúda čoraz viac kritických hlasov. Jedným z najprominentnejších kritikov je Olexij Arestovyč, ktorý do začiatku tohto roka pôsobil ako Zelenského poradca.

Momentálne na sociálnych sieťach tvrdo napáda ukrajinské vojenské velenie a Zelenského v nadväznosti na článok v Time prirovnal k diktátorovi.

Tento týždeň Arestovyč potvrdil to, o čom sa špekulovalo dlhšie: v najbližších voľbách sa bude uchádzať o post prezidenta. Voľby by sa mali uskutočniť budúci rok v marci, ale skutočný termín vzhľadom na vojnu nie je známy.

Na koho bude cieliť: Arestovyč nebude žiadnym „béčkovým“ kandidátom. Z jeho vyjadrení je pomerne jasné, na ktorú časť ukrajinskej spoločnosti cieli a čo bude chcieť dosiahnuť:

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Donald Trump

Izraelsko-palestínsky konflikt

Svetový newsfilter

Vojna na Ukrajine

Volodymyr Zelenskyj

Svet

Teraz najčítanejšie