Denník N

O znásilnenie sa pokúsil aj v parlamente. Český exposlanec Feri dostal tri roky väzenia, proti rozsudku sa odvolal

Dominik Feri na súde. Foto - Ludvík Hradilek/Deník N
Dominik Feri na súde. Foto – Ludvík Hradilek/Deník N

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Bývalý český poslanec TOP 09 Dominik Feri je vinný, rozhodol súd v jeho kauze. Dostal nepodmienečný trest troch rokov vo väznici s ochranou.

Takú výšku trestu žiadala obžaloba, ktorá Ferimu kládla za vinu dve znásilnenia a jeden pokus oň. Verdikt nie je právoplatný. Exposlanec sa na mieste odvolal, po vynesení rozsudku svoju vinu opäť odmietol. Štátna zástupkyňa (na Slovensku prokurátorka – pozn. red.) Petra Gřivnová si ponechala lehotu na rozhodnutie.

„Súd uznal obžalovaného za vinného tak, ako mu to bolo obžalobou kladené za vinu,“ zhrnula sudkyňa Lenka Hájková v úvode odôvodnenia. Považuje za preukázané, že sa opísané skutky naozaj stali.

Počas odôvodňovania verdiktu sudkyňa zdôraznila, že „u dvoch poškodených došlo k výraznému zhoršeniu kvality života“.

Negatívne sa Hájková vyjadrila k správaniu Dominika Feriho pri výsluchu poškodených. Pripomenula, že sa smial tak nahlas, že to bolo počuť až do pojednávacej siene. „Obžalovaný má, samozrejme, právo na obhajobu, ale nie takýmto hrubým spôsobom,“ zhrnula sudkyňa.

Pri rozhodovaní o treste podľa nej súd prihliadol aj na to, že exposlanec doteraz nebol trestaný.

Hájková je presvedčená, že tri roky väzenia sú pre Feriho dostatočným trestom.

Dôveryhodné svedectvá

Sudkyňa zároveň odôvodnila svoje rozhodnutie pri jednotlivých skutkoch. Začala prípadom, keď mal Feri omámiť a potom znásilniť 17-ročné dievča u seba v byte. Poškodená podľa Hájkovej hovorila dôveryhodne a logicky a jej svedectvo navyše potvrdila jej kamarátka. Jej bývalý partner navyše potvrdil aj to, že znásilnenie malo na ženu následky v partnerskom živote.

„S tým, čo jej urobil, sa

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Sexuálne zneužívanie

Svet

Teraz najčítanejšie