Denník N

Prrritvrrrdiť, rrrodičia!

Vždy som chcela chrániť učiteľov. Dokonca aj tých, čo neboli najlepší, najtrpezlivejší k deťom. Tiež učili – ako sa nesprávať.

Vždy som mala pocit, že učiteľov treba chrániť. Pred gaunermi. I keď – nebola som vzorný žiak. Na základnej škole mi bolo fajne, ale na gymnáziu sa to pritvrdilo. Ako vravela na každom rodičovskom združení triedna môjho brata vybraným rodičom, poctivo nedbajúc na to, že račkuje : Prrritvrrdiť, rrrodičia, prrritvrdiť trrreba!

Na gymnáziu, tam som previdela, aká bude druhá polovica 90. rokov. Mafia & podvody. Chlapec v poslednej lavici, hezoun s milou tváričkou, ktorý počas hodín matematiky kikiríkal profesorke za chrbtom. A keďže ju presne odhadol, starnúcu a roztržitú paniu, ako zraniteľnú, inteligentný natoľko, aby videl vlastnú arogantnú silu drzosti. Urobil parádny podvod. Neprišiel na koncoročnú písomku, ale spolužiaci ho nenáhlasili ako chýbajúceho. Kamaráti mu opísali zadania príkladov. Doma si ich v pokoji a s pomocou učebnice vyrátal a vyplnil dvojhárok. Keď profesorka prišla do triedy s oznámkovanými písomkami, reklamoval, že čo tá jeho. Nato zmätená učiteľka odkráčala do kabinetu, či tam písomku nezabudla, a on prebehol ku katedre a svoj hárok vsunul medzi ostatné. Tam ho po opätovnom hľadaní matematikárka aj konečne našla a ospravedlnila sa, že ho zabudla opraviť…

Ja som mala v ten polrok pred maturitou z matematiky nedostatočnú, on výbornú. Po škole sa stal úspešným podnikateľom. Vlastní sieť reštaurácií.

Jedna moja spolužiačka mala po maturite veľkú túžbu. Zapáliť si pred našou triednou. Veď už nám nič nemôže! Konečne jej možeme fúknuť dym do tváre. Stala sa policajnou vyšetrovateľkou.

Vždy som chcela chrániť učiteľov. Dokonca aj tých, čo neboli najlepší, najtrpezlivejší k deťom. Tiež učili – ako sa nesprávať. A človek, i keď dieťa, je predsa natoľko múdry, že v organizovaných, kolektívnych inštitúciách očakáva a tuší isté nevyhnutné zlo. A vie, že je namierené rovnako proti žiakom ako učiteľom.

A tak ma nesmierne potešilo, že učitelia prrritvrdili. Darmo im pán Fico a žiaľ aj veľká časť spoločnosti fúka dym do tvárí.

Asi nie je náhoda, že aj výrobcovia počítačových softvérov vedia, akí sú učitelia dôležití. Prečo by inak medzi otázkami, ktorými vás overia, ak zabudnete heslo, bolo: meno vašej prvej učiteľky. Tá moja sa volala Mária Voleková.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Protesty učiteľov

Komentáre

Teraz najčítanejšie