Denník N

Opäť sa ukázala ničivá sila patologického futbalového povzbudzovania

Čo mi prešlo cez editora – newsletter.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

V roku 1994 si Andrés Escobar strelil vlastný gól na majstrovstvách sveta. Jeho Kolumbia vtedy v USA nepostúpila zo skupiny, aj keď bola jedným z čiernych koní turnaja.

Po vypadnutí povedal toto: „Život sa nekončí. Musíme pokračovať. Takto sa to skončiť nemôže.“ A hádajte, čo sa stalo. Keď sa vrátil do Kolumbie, fanúšikovia ho rozstrieľali, keď si vyšiel vypiť do baru.

V minulom roku išiel 19-ročný Alkis Kampanos v Solúne na večeru s kamarátmi. Zastavili ich fanúšikovia jedného z dvoch známych mestských klubov. Alkis povedal, že fandí Arisu. Jeho nezmieriteľným rivalom ja PAOK. Muži, ktorí Alkisa a jeho kamarátov zastavili, drukovali druhému menovanému. Po odpovedi sa vrhli na chlapcov a Alkisa zabili. Dobodali ho nožom.

Vydržte ešte jeden krátky príbeh a potom vám vysvetlím zmysel toho, o čom tu píšem.

V roku 2021 sa zo slovenského derby neodohralo ani 12 minút a fanúšikovia vbehli na ihrisko. Je to určite najodpornejší moment v novodobej histórii slovenského futbalu. Fanúšikovia pobehovali po trávniku, naháňali sa navzájom, kopali do hlavy kohokoľvek, kto bol vo výške mobility ich nôh. Vystrašení hráči vbehli do útrob štadióna. Blbci, mysleli si, že ten zápas je o nich. Ha.

Viete, čo spája tieto desivé príbehy?

Nuž, azda len to, že hlavnú úlohu prebrali fanúšikovia. Fanúšikovia, ktorí sa stali príťažou pre ten daný klub, mesto, krajinu, prípad od prípadu. Fanúšikovia, o ktorých môžete hovoriť: „S nimi niekedy ťažko, no bez nich to nejde.“

A keď to budete brať takto, môžete sa veľmi rýchlo ponáhľať z ihriska, báť sa ísť do baru, nájsť si v chrbte nôž, alebo po novom… nechať si rozmlátiť kameňom hlavu.


Spomínate si ešte na 119. minútu toho legendárneho zápasu medzi Nemeckom a Talianskom v semifinále Majstrovstiev sveta vo futbale 2006?

Andrea Pirlo po rohu poviedol loptu, v zaujímavom uhle našiel ľavého obrancu Fabia Grossa. Ten nádherne trafil a zatočil loptu so spinom, aký loptičke dáva Rafael Nadal. Keď sa tešil z gólu, plakal.

Grosso je dnes kvalitným trénerom a stratégom a preto je v jednom z historicky najlepších klubov v Európe. A Grosso, ten istý Grosso, na vás vykúka s tou zničenou krvavou

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Futbal

ŠK Slovan Bratislava

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie