Denník N

Netflix ukázal, že hlavné postavy môžu hrať aj nevidiaci. Škoda, že sa nedokázal viac naladiť na súčasnú frekvenciu

Foto - Netflix
Foto – Netflix

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Keď v roku 2015 získala kniha Svetlo, ktoré nevidíme (pôvodne All the Light We Cannot See) od amerického spisovateľa Anthonyho Doerra Pulitzerovu cenu, bolo jasné, že sa objaví záujem spracovať ju aj filmovo.

Hlavná dejová línia sa odohráva vo francúzskom prístavnom meste Saint-Malo v auguste 1944 – teda pár dní pred skončením nacistickej okupácie krajiny. Doerr sa zameral najmä na vykreslenie dvoch mladých ľudí s rôznymi osudmi. Marie-Laure je odmalička slepá a s otcom vyrastala v Paríži, až kým odtiaľ po začiatku vojny neušli. Werner žil so sestrou v nemeckom sirotinci, no nacisti ho ešte ako chlapca odvliekli na vojenský výcvik.

Obe postavy spájajú rádiové frekvencie – Marie sa prostredníctvom starého vysielača prihovára občanom a zároveň odovzdáva kódované informácie, pričom netuší, že jej prejavy zachytáva aj Werner. Ten ju však režimu nenahlási, pretože jej slová v ňom udržiavajú posledné zvyšky ľudskosti a nevinných spomienok.

Kniha má síce vyše päťsto strán, no krátke úderné kapitoly nútia čitateľa neustále napredovať. Zásluhy na tom nesie aj Doerrov zmysel pre detail a komplexnosť ľudských pováh či motivácií. Zároveň niet pochýb o tom, že si pri písaní podrobne naštudoval dané obdobie, a surovosť vojny dokázal vyobraziť aj na obyčajnej každodennosti postáv.

Dielo, ktoré odporúčal aj Barack Obama ešte ako prezident, tak predstavovalo výzvu pre každého filmára. Spočiatku sa hovorilo o bežnom dvojhodinovom spracovaní, no napokon práve pre hutnosť príbehu z tohto zámeru nič nebolo, až kým v roku 2019 prebral iniciatívu Netflix a odkúpil práva.

Režisér Shawn Levy, známy vďaka seriálu Stranger Things, a scenárista Steven Knight, ktorý má na konte dobovú drámu Peaky Blinders, sa podujali spracovať Doerrovu knihu ako štvordielnu sériu. A hoci skúsenosti tvorcov, herecké obsadenie aj klebety o štedrom rozpočte napovedali, že výsledok by sa mohol vyrovnať oceňovanej knihe,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

2. svetová vojna

Knihy

Mladí

Seriály

Tipy na filmy a seriály

Životy žien

Kultúra

Teraz najčítanejšie