Denník N

Vývoj bojov (619. deň): Tanky nedokážu preraziť – 47. brigáda Rusom pri Avdijivke vracia to, čo jej oni robili pri Robotynom

Vojaci 47. brigády pri Avdijivke. Foto - ukrajinská armáda
Vojaci 47. brigády pri Avdijivke. Foto – ukrajinská armáda

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

[Spoznajte ideologické, historické a geopolitické základy vojny na Ukrajine a jej dôsledky pre Slovensko v knihe Ako Putin stratil Ukrajinu.]

  • Možno sa schyľuje k najväčšej tankovej bitke tejto vojny.
  • Len na ostreľovanie ukrajinských miest minuli Rusi 22 miliárd dolárov.
  • O zlých zážitkoch Ukrajincov na ľavom brehu Dnipra.
  • Rusi tvrdia, že im zasiahli veliteľský štáb na Kryme. 
  • Mapa dňa – Krynky a Avdijivka
  • Videá dňa – ruský svet rok a pol po dobytí Popasnej; život v premočených zákopoch; ATACMS útočí; boje pri Avdijivke a Vuhledare.

Informácie v tomto texte sú zhrnutím udalostí za štvrtok 2. novembra. Situácia na niektorých miestach už môže byť iná.

Možno sa schyľuje k najväčšej tankovej bitke tejto vojny. Iniciatíva vo vojne prešla takmer úplne na ruskú stranu. Rusi mali miestne úspechy pri dedine Prijutne (smer Staromlynivka – Mariupol). Aj spod Robotyného už prichádza viac správ o ruských ako ukrajinských útokoch. Stupňuje sa aj tlak na Kupiansk. Ukrajinské zdroje síce tvrdia, že obrana je zatiaľ pevná, ale situáciu označujú za napätú.

Po dlhých mesiacoch Rusi zaútočili aj pri Vuhledare. Vo štvrtok odtiaľ prišli zábery, ktoré pripomínali katastrofálne ruské útoky zo začiatku roka.

Aj na nových videách je veľká kolóna, ktorá skončila rozstrieľaná v dyme a plameňoch. Podľa ukrajinských zdrojov tu Rusi za jediný deň prišli o 18 kusov ťažkej techniky. Zatiaľ nie je zrejmé, či išlo o ojedinelý pokus alebo o predzvesť novej veľkej ofenzívy na tomto úseku frontu.

Pri Avdijivke zatiaľ pokračuje odrážanie ruských útokov. Ako sme už písali, zapojila sa doň aj dobre známa 47. mechanizovaná brigáda, ktorá sa ešte nedávno neúspešne pokúšala preraziť v smere na Tokmak pri Robotynom. Preto z Avdijivky začali prichádzať zábery tankov Leopard a bojových vozidiel Bradley. V prípade leopardov sa vie aj o troch stratách, ale tie sú v porovnaní s ruskými takmer zanedbateľné.

Práve z úseku 47. brigády prišlo až hollywoodsky pôsobiace video zo zastavenia jedného z ruských pokusov o prelom počas októbra. Zábery majú až inštruktážnu kvalitu a sú zároveň vysvetlením, prečo náčelník generálneho štábu Valerij Zalužnyj tvrdí, že vzhľadom na technickú vyrovnanosť sa vojna ocitla v patovom stave.

V jeho úvode sledujeme desať kolesových obrnených transportérov BTR (jedna neúplná mechanizovaná rota – rota by mala mať 12 kusov BTR), ktoré do boja vedú tanky.

Ruská kolóna

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Vývoj bojov na Ukrajine

  • Hlavný editor publicistiky Denníka N Roman Pataj a reportéri Vladimír Šnídl a Tomáš Vasilko zhŕňajú aktuálnu situáciu na bojiskách
  • Nové vydanie zverejňujeme každý pracovný deň o 15:00 na webe a ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Súčasne s tým vychádza aj audioverzia pre predplatiteľov na webe a v aplikácii Denníka N
  • Ako pomôcť Ukrajine – prehľad organizácií.

Komentáre, Svet

Teraz najčítanejšie