Denník N

Horory, horská dráha alebo čili papričky. Prečo vyhľadávame zážitky, ktoré nám spôsobujú utrpenie?

Ilustračné foto – unsplash.com/Nong
Ilustračné foto – unsplash.com/Nong

Iba ľudia si užívajú veci, ktoré sú vo svojej podstate negatívne a vyvolávajú emócie alebo pocity, ktorým sme naprogramovaní vyhýbať sa, aby sme si uvedomili, že v skutočnosti nepredstavujú hrozbu, vraví psychológ Paul Rozin.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Neurovedec a autor Sam Harris kedysi povedal, že „všetko, čo robíme, robíme s cieľom zmeny vedomia“.

Preto tvoríme priateľstvá, jeme vyberané jedlá alebo cestujeme – aby sme pocítili lásku a zažili sme niečo príjemné alebo nové. Naopak, pre kameň je všetko stále rovnaké, preto ani nežije.

Lenže ľudia nevyhľadávajú iba pozitívne emócie a pekné zážitky, ale aj to, čo im spôsobuje utrpenie.

A tak pozeráme hororové filmy alebo jazdíme na horskej dráhe, hoci sa strašne bojíme.

Izba číslo 311

Ľudia sa napríklad každý rok zapájajú do lotérie, aby mohli prespať jednu noc v hotelovej izbe číslo 311 hotelu Red House v štáte Tennessee, kde v roku 1927 uťal hlavu Annalisy Netherlyovej jej žiarlivý milenec.

O izbu je taký záujem, lebo podľa hotelových hostí v nej straší – hovoria o tieňoch postáv, nevysvetliteľných zvukoch, blikajúcich svetlách či samovoľnom pustení vody z kohútika.

Okrem strachu ľudia vyhľadávajú aj zážitky spojené s bolesťou, a tak behajú maratóny, stúpajú na vrcholy hôr alebo jedia čili papričky.

„Pálivú chuť som cítil tri a pol hodiny. Potom prišli hrozné kŕče,“ povedal  Ed Currie o konzumácii najpálivejšej papričky Pepper X, ktorú sám vypestoval. Pre agentúru AP muž dodal, že asi hodinu stonal od bolesti.

Otázka znie: prečo vyhľadávame strach, bolesť alebo iné zážitky, pre ktoré trpíme?

Pestovateľ Ed Currie a jeho Pepper X. Foto – AP

Ako trenažér v autoškole

Existujú situácie, keď je našej mysli jedno, či to, čo sa deje, je skutočné – preto nás napríklad vzrušuje nielen skutočný sex, ale aj pomyslenie naň či jeho sledovanie, píše psychológ Paul Bloom z Yalovej univerzity v knihe How Pleasure Works (Ako funguje rozkoš).

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Človek

Duševné zdravie

Veda

Teraz najčítanejšie