Denník N

Pomáha rodinám, čo prišli o dieťa: Žene by často prospelo, ak by videla, že sa muž na chvíľu zrútil

Šiesty diel série Otcovia v plienkach, ktorú si môžete vypočuť aj ako podcast.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Otcovia v plienkach je seriál rozhovorov o otcovstve od Michala Červeného a Rasťa Kačmára, v ktorom s odborníkmi aj s inými rodičmi hľadajú odpovede na to, ako byť lepším otcom. Rozhovory budú vychádzať týždeň po týždni v Denníku N, nájdete ich aj v podcastovej forme v aplikácii Denníka N či na Spotify či Apple podcastoch. Sledovať ich môžete aj na Instagrame. Všetky vydania nájdete na stránke Otcovia v plienkach, na ktorej si môžete zapnúť aj odber upozornení na nové vydania e-mailom.

Keď prídete o dieťa, je v poriadku cítiť sa bezmocne. Okrem toho, že ste stratili dieťa, ste prišli aj o rolu, s ktorou ste počítali, hovorí Lucia Kubíny z občianskeho združenia Tanana, ktoré sa venuje podpore rodín po strate dieťaťa.

Ľuďom, ktorí si prešli potratom, podľa nej škodí aj zľahčovanie, ktoré súvisí s tým, že sa nám ťažko pozerá na náročné veci. „Chceme pomôcť, ale nemáme na to zručnosť. Potom prídu slová ako ‚neboj sa, to bude dobré‘ alebo ‚čas to spraví‘. V skutočnosti to vôbec nepomáha.“

Kubíny však v podcaste Otcovia v plienkach vraví, že neexistuje jeden správny návod na prežívanie straty dieťaťa, hlavne nie je namieste porovnávať jednotlivé situácie – či už ide o stratu v prvých týždňoch tehotenstva, alebo o narodenie mŕtveho dieťaťa.

„Vopred upozorním, že v tomto rozhovore budem často zovšeobecňovať. Ak sa niekto nenájde v tom, ako smútiť, chcem mu odkázať, že to nerobí zle.“

Zvyknú vás kontaktovať priamo muži s prosbou o pomoc?

Áno, menej ako ženy, no vždy som dojatá z miery starostlivosti o partnerku a rodinu, keď s nimi komunikujem v situácii straty alebo po nej.

Treba s nimi pracovať inak ako so ženami?

Je to iné v tom, že málokedy sa muž pýta sám na seba, oveľa častejšie zisťuje, ako tam byť pre partnerku a ako zabezpečiť priestor okolo. Keď sa rozprávam so ženami, častejšie je to o ich vlastnom prežívaní a zorientovaní sa v ňom.

Čo odpovedáte na ich otázku, ako zabezpečiť priestor pre partnerku? 

Poviem im, že na to

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Interrupcie

Otcovia v plienkach

Rodičovstvo

Rozhovory

Rodina a vzťahy, Slovensko

Teraz najčítanejšie