Denník N

Fotky zo sledovania Lasicu a Satinského ŠtB aj portréty hviezd od Bryana Adamsa. Začína sa Mesiac fotografie

Foto - Bryan Adams, Maryam Firuzi, Pavel Vavroušek.
Foto – Bryan Adams, Maryam Firuzi, Pavel Vavroušek.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

V Bratislave sa v týchto dňoch postupne začína otvárať tridsať výstav Mesiaca fotografie. Ide o 33. ročník festivalu, ktorý organizuje Stredoeurópsky dom fotografie na čele s Václavom Macekom.

Tematicky je program opäť rozdelený do troch hlavných blokov: dôležité témy domácej (česko)slovenskej scény, špecifický záber na región Orientu a výrazné mená a projekty zo svetovej fotografickej scény.

Medzi nimi predstavuje napríklad tvorbu hudobníka Bryana Adamsa, ktorý dnes o sebe hovorí, že sa už cíti viac fotografom než hudobníkom, hoci stále koncertuje a v decembri dokonca vystúpi aj v Bratislave.

„Som veľmi rád, že sa nám túto výstavu podarilo urobiť, nebolo to vôbec jednoduché,“ hovorí Václav Macek. „Sú to skvelé fotografie a verím, že ich diváci ocenia.“

Speváčka Pink. Foto – Bryan Adams
Pohľad do výstavy Bryana Adamsa v Dome umenia. Foto – SEDF
Modelka Kate Moss. Foto – Bryan Adams
Z vernisáže výstavy v Dome umenia. Foto – SEDF
Amy Winehouse. Foto – Bryan Adams

Radšej je za fotoaparátom ako pred ním

Z doterajšej tvorby Bryana Adamsa uvidia diváci v bratislavskom Dome umenia dva rozsiahle fotografické cykly: Exposed (Odhalení) a Wounded – The Legacy of War (Zranení – Dedičstvo vojny).

Kanadský hudobník Bryan Adams získal svetovú popularitu začiatkom 80. rokov svojím albumom Reckless, ktorý nahral ako 25-ročný. Už v tom čase vraj fotografoval všetko, čím v tom čase žil, viaceré z autoportrétov sa neskôr dostali aj na obaly jeho platní.

Séria Exposed (Odhalení) vyšla v roku 2012 aj knižne a zachytáva mnohé známe osobnosti z prostredia umenia, kultúry a šoubiznisu – Amy Winehouse, Micka Jaggera, Bena Kingsleyho, Judi Dench, Louise Bourgeois, Pink, ale aj britskú kráľovnú Alžbetu II.

„Som

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vizuálne umenie

Kultúra

Teraz najčítanejšie